Így készül a hamis ricotta kesudióból: hasznos tippeket mutatunk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
Hamis túrókrém kölesből: citromhéjtól lesz aromás
Pofonegyszerű forró fehér csoki: 3 hozzávalós recept
Mogyorós-csokis keksz a sütisdobozba: dupla adaggal indíts
Így készül a legkrémesebb gombás rizottó: kiadós és ízletes
Készíts kimchit pár egyszerű lépésben: ízbomba kísérő
A növényi ricotta elkészítése pofonegyszerű, az állagát és felhasználási lehetőségeit tekintve pedig megegyezik a tejből készült változatokkal.
A ricotta az olasz konyha egyik kedvelt alapanyaga, édes és sós ételek egyaránt készülhetnek belőle. Krémes, viszonylag semleges ízű, ezért nagyon sokoldalúan felhasználható.
Ételérzékenység vagy növényi étrend esetén sem kell lemondanod erről a szuper alapanyagról, hiszen teljesen növényi hozzávalókból is elkészíthető, ráadásul nagyon egyszerűen. Mutatjuk, mire figyelj közben!
Miből készülhet?
Mivel a tejből készült ricotta egy semleges ízű tejtermék, az alternatív változathoz is érdemes olyan magvakat választani, amelyek íze nem dominál majd az ételben. Éppen ezért az egyik legkedveltebb hozzávaló a kesudió, amely sokszínűen fűszerezhető. Ugyanakkor a mandulából készült receptek sem ritkák: ebben az esetben azonban blansírozott fajtát válassz, hogy szép fehér legyen az elkészült krém. Bármilyen csonthéjasból is készíted, fontos, hogy nyers alapanyagot használj, ne pedig pirítottat, mert teljesen más lesz a ricotta íze.
Hogyan készül?
A kesudióból (vagy más csonthéjasból) készülő ricotta első lépése az áztatás. Ahhoz, hogy megfelelően pürésíthető és selymes állagú krémet kapj, felhasználás előtt legalább egy éjszakára áztasd vízbe a kesut, vagy ha erre nincs lehetőséged, akkor forrásban lévő vízzel is leforrázhatod. Így egy óra is elég lesz neki. Áztatás után szűrd le, és tedd aprítógépbe. Addig pürésítsd, amíg az állaga a tejből készült ricottáéra hasonlít. Éppen ezért nem kell teljesen selymes textúrát elérnie: akkor jó, ha inkább kissé rögös és szemcsés.
Ezt követően ízesítsd az adott receptben megadott fűszerekkel. A fűszerezés attól függően változhat, hogy a ricottát éppen milyen ételhez szeretnéd felhasználni. Sós töltelékekhez vagy mártogatóshoz bátran adj hozzá a következőkből: bors, citromlé, citromhéj, almaecet, olívaolaj, fokhagyma, sörélesztőpehely (a sajtosabb ízért), chili, zöldfűszerek, mint a bazsalikom, koriander, kapor, petrezselyem vagy aszalt paradicsom. Desszertekhez főként cukorral, vaníliával, esetleg citromhéjjal tudod feldobni.
Mire használható?
Gyakorlatilag bármire, amihez a recept savósajt ricottát javasol. Így például használd tésztákhoz spenótos-ricottás szószként, töltelékként, mint ahogy ebben a receptben is szerepel, de fűszerekkel ízesítve szendvicskrém vagy kréker mellé kínálva mártogatós is lehet. Ha pedig desszertként is kipróbálnád, akkor sajttortákhoz, pohárkrémekhez lesz a legjobb választás.
Bárhogy is ízesíted a végén, az elkészítéshez a következő arányokat vedd figyelembe: 200 g kesudióhoz adj 100 ml folyadékot (ez recepttől függően lehet víz, citromlé vagy ecet is) és 1-2 evőkanál olajat. Ehhez jöhetnek a száraz fűszerek és egyéb ízesítők.
Fotók: Getty Images