Melyik olaj való sütésre? Nem csak a napraforgóban készülhet rántott hús
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Az olajpaletta nagyon változatos. A napraforgó- és az olívaolaj mellett bőven találni még izgalmas változatokat, melyeket érdemes felfedezni sütés, főzés során.
Bár az olaj ára nem épp baráti, és ki tudja még, mi lesz a jövőben, ennek ellenére nélkülözhetetlen alapanyag, melynek biztos helye van a konyhában.
Persze használhat helyette mást is az ember, még akkor is, ha a rántott falatok jelentik számára a legnagyobb kulináris élvezetet. Ma már érdemes beruházni forrólevegős sütőre, hisz olaj nélkül, vagy csak minimális mennyiség hozzáadásával készülhetnek a masinában az aranybarna, ropogós finomságok. Természetesen zsírban is ki lehet sütni a rántott húst úgy, ahogy a régi időkben a nagymamák is tették, igaz, ez a lehetőség nem mindenki számára csábító.
Maradva az olajnál, nem árt tisztában lenni vele, hogy nem csak napraforgó- és olívaolaj közül lehet válogatni. Az olajválaszték bő, de nem mindegyik használható ugyanarra a célra. Hogy miért? Mert minden olajnak más a hőtűrő képessége. Vagyis van, amelyik bírja a hőt, de van olyan is, amelyik hevítés hatására füstöl, elveszíti különleges aromáját. Épp ezért valamelyik olaj kifejezetten ételek locsolására vagy öntetek, mártások készítésére alkalmas.
Ha legközelebb boltba mész, tartsd nyitva a szemed, nézelődj különlegesebb fajták után, melyeket megéri a kamra polcára rejteni. Hogy segítsünk az ismeretlen terep felderítésében, bemutatunk néhány csodás olajat, elmondjuk, milyen ételek készítésénél jönnek jól.
Napraforgóolaj
Az egyik legismertebb olaj, mely jól bírja a hőt. Bármilyen étel készítésénél bevethető, még sütemények tésztájába is kerülhet. A hidegen sajtolt napraforgóolaj remek E-vitamin-forrás, telítetlen zsírokban gazdag, de ezt nem érdemes hevíteni, mert elveszti jótékony hatását.
Olívaolaj
Az olajpalettán a másik legismertebb fajta. Az olasz konyha nagyon szereti, mediterrán ételek készítésénél kötelező, de a magyaros pörkölt alá is kerülhet, persze csak akkor, ha különlegesebb ízekre vágysz. Az olaj pluszaromával ruházza fel a pörköltet.
Az extraszűz változat különösen értékes, többféle ízben kapható. Jellegzetes zamatát hő hatására elveszti, ezért kész ételekre ajánlott locsolni, például salátákra.
Szezámolaj
A sötét borostyánszínben ragyogó olaj az ázsiai ételek készítésénél nélkülözhetetlen alapanyag. Az olaj pirított szezámmagból készül, az íze intenzív, épp ezért nem kell belőle sokat használni. Főként salátákhoz, tésztás ételekhez szokás adni utolsó mozzanatként. Mivel tényleg nem kell belőle sokat az ételekhez keverni, ezért az első felbontás után bőven marad az üvegben. A szezámolaj könnyen avasodik, ezért ha már kinyitottad, utána hűtőben tárold, néhány hónapig gond nélkül eláll.
Kukoricaolaj
A sárgás árnyalatú olaj a kukorica magjából, préselve készül. Íze semleges, ételek pirításánál lehet használni, de van olyan, aki rántott fogások készítésénél is beveti. Ez azért nem tanácsos, mert a kukoricaolaj nem bírja jól a hevítést. A kukoricaolaj egyébként nagyon egészséges, bővelkedik telítetlen zsírokban. A kukoricaolajat nem csak a gasztronómiában használják, biodízel is készül belőle és a kozmetikai ipar is használja.
Földimogyoró-olaj
Az olajok közül ez bírja legjobban a hevítést, ezért rántott falatok is sülhetnek benne. A mogyoróolaj íze intenzív, magas a telítettzsír-tartalma és E-vitaminban is bővelkedik. Az aromás olajat sült húsok, halak, levesek, zöldséges fogások készítésénél érdemes bevetni, és még salátára is lehet locsolni.
Dióolaj
A magas hőt nem bírja, ezért csak kész ételekhez ajánlott ízesítő gyanánt keverni, lehet az leves vagy mártás. Saláták és öntetek összeállításánál is érdemes bizalmat szavazni a különlegességnek.
Repceolaj
Másik ismert nevén canolaolaj, remek omega-3 zsírsavforrás, telítetlen zsírsavakban gazdag. A repceolaj szintén jól bírja a hőt, ezért ebben is lehet rántott finomságokat készíteni.
Avokádóolaj
A különleges olaj nagyon egészséges, mivel telítetlen zsírokban és antioxidánsokban bővelkedik. Az avokádóolaj szívvédő és gyulladáscsökkentő hatásáról is ismert. Nem olcsó, a zamata a mogyoróra emlékeztet, jó a hőtűrő képessége. A különleges olajjal érdemes salátákat és pácokat készíteni.
Növényi olajok
A növényi olaj többféle olaj keveréke (repce, napraforgó vagy földimogyoró). Az olaj érdeme, hogy jól bírja a hőt, ezért bő olajban sült ételek készítésénél állja a sarat.
Fotók: Getty Images