Kápia, hegyes erős és a többiek: melyik paprikából mit a legjobb készíteni?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Hazánk egyik legkedveltebb zöldsége a paprika, amit változatos színekben és formákban, édesen és csípősen is megtalálunk a boltok és piacok standjain.
A paprika Amerikából származik, a spanyol hódítók hozták be Európába, majd a portugálok továbbvitték Afrikába, Indiába és Ázsiába. A paprikát változatosan fogyasztjuk, nincs nélküle reggeli szendvics, szalonna és kenyér mellé is remekül roppan, de ízletes fogásokat is szervírozhatunk belőle. Elég csak hazánk jellegzetes ételeire gondolnunk, a lecsóra és a töltött paprikára.
Az alapok
A paprika pörköltbe és levesekbe is kerülhet, remek ízt ad az ételeknek. Egyéni ízléstől függ, milyet teszünk az ételbe, ha szeretjük a csípős ízeket, chilit vagy hegyes erős paprikát is használhatunk, ha viszont az édesebb aromát szeretnénk hangsúlyozni, válasszuk a cecei sárga vagy fehér színben tündöklő paprikát.
Ahogy már említettem, ma már sokkal bátrabbak vagyunk, változatosabban használjuk fel a paprikát, míg régebben fűszerként volt sokkal népszerűbb. Természetesen a paprikaőrlemény nem ment ki a divatból, rengetegféle van belőle, édeset, füstöset vagy egészen csípőset is beszerezhetünk, nem is beszélve a gazdag ízvilágú paprikakrémekről, melyekből szintén óriási választék áll a rendelkezésünkre.
A paprika egészséges
Paprikát nem csak azért érdemes fogyasztani mert finom, jót tesz az egészségünknek is. Jótékony hatásait érdemes eszünkben tartani - étvágyjavító, emésztést segítő, alacsony kalóriatartalma miatt fogyókúrás időszakban is fogyaszthatjuk, segíti a szívműködést, serkenti a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, baktérium- és vírusölő hatású, ráadásul nem csak nyersen, ételekbe főzve is élvezhetjük áldásos tulajdonságait.
Chili
Az indiai és mexikói konyha kedvelt alapanyaga, fűszere. A chilit nem csak intenzív íze miatt szeretik használni, jótékony hatásai miatt is népszerű. Az erős paprikákban található kapszaicin fájdalomcsillapító hatással bír. A paprikából olyan különféle kivonatok, kenőcsök készülnek, amik reumás fájdalmakra hozhatnak enyhülést.
A chilipaprikának több fajtája is elterjedt, ezek a paprikák lehetnek kellemesen vagy méregerősen csípősek. A paprikák csípősségét a Scoville-skála méri, amit különböző csípős szószok tesztelésénél is előszeretettel alkalmaznak.
Az ismert chilipaprika-fajták közé tartozik a cayenne-i, amit szárítva vagy őrölt formában a legjobb használni. Érdekes, hogy a cayenne-bors fűszerkeverékbe nem mindig cayenne-i kerül, gyakran más csípős paprikák pótolják vagy egészítik ki.
A tabasco hallatán sokan rögtön az ismert, nagyon csípős szószra gondolnak, nos, ez a tüzes mártás tabasco paprikából készül. A tabasco Mexikóból származik, ezt a paprikát nem frissen vagy szárítva használják, a termésből csípős szószok készülnek, ugyanis lédús a húsa. A paprikát először aprítják, sózzák, majd több évig fahordóban fermentálják, végezetül ecetet adnak hozzá.
A chilipaprikák közé tartozik még: a bogyós paprika, a szőrös paprika, a kínai paprika, a habanero, hogy csak néhányat említsek. A csípős paprikákat akár a balkonunkon is termeszthetjük különböző formákban és színekben.
Jalapeno
Tüzes, csípős paprika, a chilifajták közé tartozik. A zöld színű, henger alakú paprika remek alapanyag lehet salátákban, pikáns szószokban, sőt! A latinok a magyar konyhához hasonlóan töltött paprikát is készítenek, egészen sok fajtát. A jalapenót is fel szokták használni ilyen célra, az egyik legkedveltebb mexikói utcai kaja a töltött jalapeno, amibe sajt és sonka kerül, ezután a töltött paprika kap egy ropogós panírt, majd bő olajban aranybarnára sütik. Mivel a paprika magját és ereit valamennyire eltávolítják, nem fog a szemünk könnybe lábadni, ha megkóstoljuk ezt a különlegességet.
Almapaprika
Édes vagy csípős változatban is megtalálhatjuk ezt a lapos, kerek, vastag húsú fehér paprikát, amiből savanyúságot érdemes készíteni. Az, hogy édes vagy csípős, attól függ, mivel savanyítjuk. A legegyszerűbb módszer a kedvelt savanyúság elkészítéséhez, ha a megmosott almapaprikát egészben vagy félbevágva befőttesüvegbe helyezzük, felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, majd ezt a vizet leöntjük és 10 dekagramm sót, 10 dekagramm cukrot, 10%-os ecetből 4-5 evőkanállal, borsot (ízlés szerint), 2 babérlevelet, 1 csipet mustármagot és koriandermagot és 1 teáskanál borkénport teszünk bele. A vizet elkezdjük melegíteni, amíg a cukor elolvad, majd ráöntjük a levet a paprikára, az üvegre rácsavarjuk a fedelét, és 2-3 hét múlva fogyaszthatjuk is.
Hegyes erős
Van olyan magyar háztartás, ahol ne szeretnék? Azt kétlem. Hosszú, vékony, világos- vagy sötétzöld színű, illatos paprika, csípős fajta. Ez a paprika néha méregerős, máskor lágyabb csípésű, jó lecsóból vagy gulyáslevesből nem hiányozhat. Hideg ételek mellé is fogyaszthatjuk, de savanyításra is felhasználhatjuk.
Fehér paprika
Vagy ahogy sokan emlegetjük, TV paprika, az egyik legnépszerűbb paprika hazánkban, ebből készítjük a lecsót, a töltött paprikát, de szendvicsekben is szeretjük a friss, roppanós állagát. Nyersen fogyasztva előnyős élettani hatásai vannak.
Kápia
Az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hosszúkás, piros színű kápia. Legnagyobb értéke, hogy hetekig is tárolhatjuk, nem fonnyad meg. Sokan töltött paprika készítésére használják, pedig sokkal több lehetőség rejlik benne. A kápia tökéletesen alkalmas grillezésre, de a legfinomabb ajvárt is belőle készítjük. A kápia, a padlizsánhoz hasonlóan jól bírja a magas hőfokot, érdemes tepsiben vagy grillen sütni, picit odakapatni. Az így készült paprika lezárt dobozban napokig eláll a hűtőben. A sült kápiát sokféleképpen fel tudjuk használni, készülhet belőle paprikasaláta, jól illik sós sajtok mellé, de még szendvicskrémet is készíthetünk belőle.
Cseresznye
A cseresznyepaprika savanyítva a legfinomabb, édes és csípős változatban is találkozhatunk vele. Vidéken felfűzve tárolják, a leggyakrabban leveseket ízesítünk vele.
Pritamin vagy kaliforniai paprika?
Sokszor egynek hiszik a kettőt, való igaz, van köztük hasonlóság, de nem ugyanaz a két paprika. A pritamin lapos és piros színű, a kaliforniai hosszúkás és három színben kapható, piros, zöld és sárga, de néha narancs árnyalatban is fellelhető. Mindkét paprika húsa édes, általában salátákba kerülnek, de a kaliforniaiból finom leves és krém is készülhet.
Fotók: Getty Images