Ezek enyhítik a teltségérzetet - Természetes praktikák, ha túletted magad az ünnepek alatt
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Selymes, kávés vajkrémmel töltött macaron: gasztroajándéknak is szuper
Sűrű, zamatos sültkelbimbó-krémleves: tejszíntől selymes
Krémes sós karamell házilag: csupán 4 hozzávalóból készül
Isteni, tartalmas túrós rakott tészta: sok sajt pirul a tetején
Fenséges kelt tésztás sütemények: ezekre megéri rászánni az időt
Minden évben megfogadjuk és minden évben elfelejtjük a fogadalmat, hogy nem esszük túl magunkat az ünnepek alatt.
Az ünnepek nagy része az evésről szól. Rokonokat, barátokat látogatunk, és a fókuszban az ételek állnak. Azért, hogy ne sértsünk meg senkit, többször is veszünk a kínált fogásokból, aminek aztán az lesz a vége, hogy úgy érezzük, "kipukkadunk".
A feketeleves pár nap múlva érkezik, puffadás, hasi görcsök, emésztési zavarok formájában. Ha nem szeretnénk gyógyszerrel kezelni a gyomorégési panaszainkat, akkor léteznek természetes módszerek, amelyekkel rendbe hozhatjuk az emésztésünket. És persze újra megfogadhatjuk, hogy legközelebb vigyázunk, miből és mennyit eszünk.
Készítsünk citromos vizet
A legegyszerűbb, olcsó és hatásos módszer. Frissen facsarjuk a citrom levét. Ízlés szerint egy negyed vagy egy fél citromot bátran facsarjunk bele egy pohár vízbe, majd kortyolgassuk el. Ezt a hatást almaecettel és mézzel is elérhetjük, keverjük őket egy pohár vízbe és igyuk meg. Ha túl sok hús szerepelt a menüben, akkor szódabikarbónát keverjünk a vízbe, azt kortyolgassuk el.
Főzzünk borsmentateát
Ha tehetjük, már közvetlenül étkezés után igyunk meg belőle egy csészével, lehetőleg langyosan. A tea beindítja az emésztésünket, és nem reked bennünk az összes étel.
Főzzünk kamillateát
Ha tényleg túlzásba vittük az evést, akkor főzzünk egy erős kamillateát. Óvatosan kortyolgassuk, lehetőleg éhgyomorra. Ha már ettünk, akkor a teába tehetünk egy kis mézet is. Hasmenésre ne fogyasszuk.
Együnk kurkumát, édesköményt vagy gyömbért
Ezek a gyógynövények, valamint a belőlük készült főzet nyugtatja a gyomrot, enyhíti a gyomorégést és csökkenti a puffadást. A gyömbér kiváló hányinger ellen is, akár csak elrágcsálva, de főzhetünk belőle teát is.
Sétáljunk
Valószínűleg egy kiadós evészet után a kanapéról feltápászkodás tűnhet a legnehezebb feladatnak, de vegyünk erőt magunkon, és menjünk ki a friss levegőre. A mozgás vérbőséget okoz, ami serkenti az emésztésünket, és a közérzetünk is jobb lesz.
Kefir és társai, vagyis a probiotikumok
A nagy evészetek után a bélflóra egyensúlya is felborul. Ha nehezet ettünk, fogyasszunk utána natúr joghurtot vagy kefirt, hogy rendbe hozzuk az emésztésünket. Kefirt készíthetünk házilag is.
Együnk rostosat
A rostos ételek egyik nagy előnye, hogy segítik az emésztést, hamarabb szívódnak fel a bevitt tápanyagok. A legjobb az lenne, ha már az ünnepi menübe beiktatnánk a rostos ételeket, például sok friss salátát. Ha mégsem volt rostdús az étkezésünk, akkor reggelire készítsünk zabkását, amitől újra beindul az emésztésünk.
Fotók: Getty Images