Ilyen a gyakorlatban egy sütikészítő workshop - Gyorsan tanulhatsz hasznos trükköket
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Mindenkinek, aki egy kicsit is szeret főzni vagy sütni, receptre írnám fel azokat a süteménykészítő workshopokat, amelyeken otthon is kivitelezhető, mégis különleges desszerteket állíthatsz össze.
Biztosan te is inkább a saját készítésű süteményeket szereted, ha vendégségbe mész, főleg, ha magad is sütsz néhány tálcányit. Ha pedig akkora sikered van, hogy a receptet is elkérik, biztos lehetsz benne, hogy igazán finom lett a desszert. Ha szeretnéd mindig újabb és újabb édességekkel meglepni a szeretteidet, akkor szívből ajánlom, hogy menj el egy süteménykészítő workshopra, ahol beleáshatod magad akár egy-egy kedvenced, akár valamilyen újdonság elkészítésének a rejtelmeibe.
Érdemes olyan workshopot választani, amely után a megszerzett tudást a konyhádban is gond nélkül tudod kamatoztatni, nem kell hozzá beszerezhetetlen alapanyag vagy eszköz és különleges technikát sem igényel. Sok gyakorlás után pedig az újonnan tanult süteményreceptekből is tudsz dolgozni.
Ha a francia konyha és desszertek rajongója vagy, akkor érdemes kipróbálnod Surányi Judit workshopjait, ahol biztosan rengeteg újdonságot és olyan kis trükköket tanulsz, amelyeket hasznosíthatsz a konyhában. Judit teljesen más területről érkezett, a cukrászkodás nála is hobbinak indult, majd a cukrásziskola elvégzése és rengeteg torta és édesség elkészítése után oktatóként kezdett dolgozni, hogy átadja másoknak is a megszerzett tudást. A specialitásai közé tartoznak a francia és az új generációs desszertek és a mousse-torták világa, a tematikus workshopjain ezeknek a készítését sajátíthatod el. Én most egy tart-workshopon vettem részt.
Mi az a tart?
A tart omlós, vajas tésztából készült kosárka, amelyet krémes, habos töltelékkel tudsz megtölteni. Az alapja a pitetésztához hasonlít, a készítésénél vigyázni kell, hogy a hideg vaj ne vegye át a kezed melegét, fontos, hogy a tészta morzsalékos állagú legyen. Ezt kell aztán az úgynevezett tart-kosarakba egyengetni, megsütni, majd a kikevert gyümölcsös és egyéb ízesítésű krémekkel tölteni és persze díszíteni.
A tészta összeállításánál még a tojást is érdemes grammra mérni, ha túl sok kerül bele, ragacsossá válhat a massza. Az alapba ízlés szerint kakaót is keverhetsz. Ezek a kis kosárkák nagyon csalókák, már egy darab teljesen eltelít, annyiféle íz és textúra keveredik bennük.
A tésztakészítés trükkjei
Amikor megláttam, hogy hányféle tartot kell elkészítenünk nagyjából 8 óra alatt, bevallom, kicsit megijedtem, mert nem tudtam elképzelni, hogy valaha kész leszünk az ötféle, teljesen különböző ízű krémmel. Még a kis kosárkákat is különböző alakzatban készítettük, volt köztük hagyományos kör alakú, de ovális és virágformájú is. A formázásnál arra kell ügyelni, hogy a tészta hideg legyen, mindig közvetlenül a hűtőből vedd ki, különben nem fog sikerülni az alakzat. Sajnos a kezed melegétől nagyon hamar megpuhul, így tényleg gyorsan kell dolgozni, és akár minden nyújtás után visszatenni kicsit a hidegre. A tésztát egyébként előre is összeállíthatod, mert 1 hétig eláll a hűtőben, és amikor jönnek a vendégek vagy a család, már csak a krémet kell elkészítened hozzá.
Ötféle töltelék
Mi, ahogy már írtam, ötféle krémet készítettünk. Amíg csak lehet, mindenképpen próbálj ki egy gyümölcsös alapút, mi egy szedres-áfonyásat állítottunk össze, szederkrémmel, áfonyabetéttel, sőt, még egy gyors citromos-kókuszos piskótát is sütöttünk hozzá, amit apró kockákra vágva rejtettünk el két réteg közt. Az ősz közeledtére pedig egy körtés-diós-karamellás tart készült, a körte kis kockákra vágva került a diós tészta és a sós karamell közé.
A személyes kedvencem a málnás-tökmagolajos volt. A tökmagolaj egészen különlegesen viselkedik mousse-ként, egyszerre olajos és krémes, sós és édes. Az édes málna tökéletes kiegészítő ehhez a krémhez. Aki pedig a kicsit konzervatívabb ízeket kedveli, készítsen Rákóczi-túróst tart-formában, ennek a receptjét mi is megosztjuk majd veled.
Ha többféle krémet készítesz, érdemes megnézni, hogy melyiknek kell esetleg hűtőben pihennie, abban a sorrendben állj neki.
Fotók: Szász Eszter / Sóbors