Nem mindegy, hogyan használod a mélyhűtőd - Helyet is spórolsz és semmi sem romlik meg
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
A mélyhűtő az egyik leghasznosabb háztartási gép a konyhában, elképzelhetetlen nélküle az élet. Fontos, hogy a fagyasztóban is ugyanolyan rendnek kell lennie, mint a lakás többi részében.
A mélyhűtő nagyon nagy segítség, hiszen nemcsak a megvásárolt húsokat, zöldségeket fagyaszthatod le, hanem azokat az ételeket is, amelyek megmaradtak egy családi ebédről. Ha túl sokat főztél, egy-egy adagot szintén eltehetsz, sok időt és persze pénzt spórolhatsz meg így.
Vannak ételek, amelyek biztosan lefagyaszthatók, de vannak olyanok, amelyeket inkább ne tegyél a mélyhűtőbe, mert sem az ízüknek, sem az állaguknak nem tesz jót a fagyasztás. A húsokkal különösen vigyázni kell, fajtánként is különbözik, hogy meddig állnak el.
A csomagolás
Mindent úgy csomagolj be, hogy a lehető legtöbb levegőt szorítsd ki belőle. Így nem lesznek megfagyott kristályok az ételen - bár attól biztonságosan megeheted, de a minőségét kedvezőtlenül befolyásolja. Fontos, hogy minden csomagra írd rá, hogy mikor fagyasztottad le és a fagyasztás sorrendjében tedd a polcokra őket. Vagyis a legújabb legyen leghátul, a legrégebbi pedig legelöl. Minden ételt címkézz fel, mert nem biztos, hogy látszani fog a csomagon, mi van benne.
Ha bedobozolod az ételeket, szinte a tetejéig töltsd fel az edényeket, csak annyi helyet hagyj, hogy fagyás során tudjanak tágulni.
Mit hogyan fagyassz le?
Ha kisebb ételeket, például aprósüteményt vagy húsgombócot, fasírtot, falafelgolyót szeretnél fagyasztani, akkor először tedd őket sütőpapírral bélelt tálcára, így fagyaszd le őket, majd amikor már megfagytak, utána csomagold be őket. Így megakadályozod, hogy összetapadjanak.
A zöldségeket érdemes légmentesen zárható zacskóba tenni, amit szépen egymásra téve tudsz lelapítani, így kisebb helyet foglalnak el. Ezekben a zárható zacskókban akár szószokat, önteteket is fagyaszthatsz. A főzött, sütött ételt frissen fagyaszd le, hiszen ahogy telik az idő, szobahőmérsékleten csak romlik a minőség.
A fagyasztó
Győződj meg arról, hogy a fagyasztód a megfelelő hőmérsékletre, vagyis -18 Celsius fok alá van állítva. Érdemes beszerezned egy hőmérőt, hogy mindig tudd ellenőrizni a pontos hőmérsékletet a mélyhűtő belsejében.
Pakold tele a fagyasztódat. A teli mélyhűtő valóban hatékonyabb, mint egy üres. Az összes fagyasztott étel együttesen segíti egymást, és a fagyasztódnak nem kell olyan keményen dolgoznia, hogy minden alkalommal lehűtsön egy üres helyet, amikor kinyitod az ajtaját.
Fotó: Getty Images