Tényleg jót tesz a forró tea, ha begyulladt a torkod? Ez a 6 étel és ital enyhíti a fájdalmat
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
Vírusos eredetű megfázásra meleg ételeket és italokat érdemes fogyasztani, de ügyelj arra, hogy ne legyenek túl forróak, mert azzal még ronthatsz is a helyzeten.
Télen gyakori probléma a torokgyulladás, nincs rosszabb a nyelésnél keletkező égető, szúró érzésnél. Van, aki forró teával próbálja orvosolni a fájdalmat, míg más éppen ellenkezőleg, hideg italok, esetleg fagyi után nyúl.
Vírusos eredetű torokgyulladás
Valójában az, hogy mi tesz jót a toroknak, attól is függ, mitől alakult ki a gyulladás. Vírusos eredetű torokfájdalomnál a kórokozók a nyálkahártya sejtjeit támadják meg, erre válaszol az immunrendszer, és ahogy megkezdődik a "harc", begyullad a szövet. Ilyenkor leginkább a meleg ételek/italok tesznek jót - de nem a forró! -, ugyanis a melegtől kitágulnak az erek és a véredények, így javul a nyálkahártya vérellátása, az elpusztított vírusokat gyorsabban elszállítja a szervezet. Az is jó megoldás, ha egy sálat tekersz a nyakad a köré, melegen tartod a torkodat.
Bakteriális eredetű torokgyulladás
Ebben az esetben csak az antibiotikum jöhet szóba, a házi praktikák sajnos nem elegendőek önmagukban, maximum a közérzetedet javítják, pillanatnyi fájdalomcsillapítók.
Mandulaműtét után
A meleg ételekkel/italokkal szemben a hideg összehúzza az ereket, fájdalomcsillapító hatása van. Vírusos fertőzésre nem ajánlott hideget inni, viszont mandulaműtét után, az égető érzés megszüntetésére jó megoldás lehet.
Mit fogyassz vírusos eredetű torokfájásra?
Fontos a folyadékpótlás
A megfelelő mennyiségű, bőséges folyadékfogyasztás nagyon fontos, megkönnyíti a nyelést, csökkenti a torokfájdalmat, ráadásul mivel nedvesen tartja a nyálkahártyát, a kórokozók nehezebben tudnak terjedni. A meleg ital a legjobb választás, de figyelj arra, hogy ne legyen túl forró, az csak tovább fokozhatja a gyulladást, ugyanis kárt tehet a nyálkahártya sejtjeiben.
Tea, leves
A különböző gyógyteák közül a zsálya, kakukkfű, kamilla a legjobb választás torokfájásra, de a zöld-, fehér teák is olyan antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek segítenek legyőzni a vírusokat - melegen, mézzel érdemes kínálni őket. A mézben található hatóanyagok is hasznosak a szervezet számára, de ügyelj arra, hogy csak a langyos teába keverd bele az édesítőt. A húslevesben található sónak, nátriumnak gyulladáscsökkentő hatása van, ráadásul tele van olyan tápanyagokkal, amelyek szintén erősítik az immunrendszert, a levest is melegen - de ne forrón - kínáld.
Gyömbér
A gyömbér szuper gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, ráadásul hőtermelő hatása van, így javítja a nyálkahártya vérellátását. Érdemes belőle teát vagy szirupot készíteni, frissen reszelve, mézzel keverve is jó választás. A gyömbér további jótékony hatásairól itt írtunk korábban.
Kurkuma
Hasonlóan a gyömbérhez, a kurkuma is hatásos gyulladáscsökkentő, érdemes teát főzni belőle, illetve ételekbe keverni. Amellett, hogy gyulladáscsökkentő, rákmegelőző hatásától is ismert, itt olvashatsz róla bővebben.
Egyéb melegítő fűszerek
Az úgynevezett melegítő fűszerek, mint a chili, fahéj, curry, szegfűszeg, felpezsdítik a vérkeringést, az anyagcserét, javítják a vérellátást, csökkentik a hidegérzetet, tonizálnak.
Fokhagyma
A fokhagyma természetes antibiotikum, vírusölő, csökkenti a gyulladást, fertőtlenít és erősíti az immunrendszert, nyákoldó hatású. Pirítósra kenve, mézzel keverve, sütve, mindenhogyan jó választás, a benne található szelén, amely antioxidáns is egyben, segít a vírusos eredetű betegségek leküzdésében, tisztítja a légutakat.
Mit nem szabad fogyasztani?
Egyes gyümölcslevek, illetve a szénsavas üdítők fogyasztása nem ajánlott, a savtartalmuk miatt irritálhatják a gyulladt nyálkahártyát. Ugyanezen okból a citrusféléket is mellőzd torokfájás idején. Nyákképző hatása miatt nem ajánlott a tejtermékek, a dió és a banán fogyasztása, gyulladás esetén hagyd ki őket az étrendedből.
Fotók: Getty Images