Őrizd meg a veséid egészségét: mutatjuk az 5 leghatásosabb gyógynövényt

gyogyteak-vese
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A vese, akárcsak a többi szervünk, nehezen nélkülözhető a hétköznapi élethez. Igaz ugyan, hogy páros szerv, de azért, hogy ez így is maradjon, bizony nekünk is tennünk kell. Ez alkalommal 5 olyan gyógynövényt mutatunk be, amivel te is megvédheted a veséidet!

Sajnos a vesebetegségek száma napjainkra drasztikusan megugrott. A felfázás, a krónikus vesemedence-gyulladás, a vesekő kialakulása és még hosszasan lehetne sorolni, hogy mi minden fenyegeti a vesék egészségét, és hogy ennek a nők vannak a leginkább kitéve.

Alapvetően az életmódbeli változások, az étrend és a testmozgás mind meghatározó tényezők abban, hogy meg tudd őrizni veséid egészségét. Ezenkívül azonban a természet gyógyító növényeire is bátran támaszkodhatsz, akár megelőzésről, akár kiegészítő kezelésről legyen szó.

Azt azonban hangsúlyoznunk kell, hogy a gyógynövényből készült teákról minden esetben egyeztetni kell a kezelőorvossal, hiszen túlzott vagy nem megfelelő fogyasztásuk súlyos mellékhatásokat okozhat. A fokozott kockázatnak a várandós és a szoptatós anyák, a szív- és érrendszeri betegséggel küzdő idősek és a 12 év alatti gyermekek vannak kitéve.

Hasznos tipp

Gyógytea készítésekor mindig figyelj arra, hogy ne használj fémszűrőt. Ezt azért kerüld el, mert bizonyos fémszűrőkből kioldódhatnak a fémionok, mint például a réz vagy az alumínium. Ezek a kioldódás során reakcióba lépnek a teafüvekben lévő egyes hatóanyagokkal, mint amilyenek az antioxidáns flavonoidok és cseranyagok, ezáltal pedig átalakítják a szerkezetét és módosítják, sokszor csökkentik a teafű hatóanyag-tartalmát. Használj inkább műanyag vagy textilszűrőt!

teaszures

Apróbojtorján

Ezt a növényt (Agrimonia eupatoria) a rózsafélék családjába sorolják, évelő, és akár az 1 méteres magasságot is elérheti. Noha eredeti élőhelye Kelet-Ázsiában és Észak-Afrikában van, mára már egész Európában elterjedt, főként a száraz, napos mezők kedvelt növénye. Sárga virágainak illata fanyar, a növény íze pedig keserű. Tavasszal és nyáron borul virágba, amelyek fürtökben nőnek a száron. 

Történelmi múltja közel 10.000 évre nyúlik vissza. Az ókorban kígyómarásra és sárgasárgra használták, de gyakorta felmerült a neve fekélyek lehetséges kezelési módjaként is. Az amerikai indiánok körében lázcsillapító hatása miatt vált népszerűvé, míg az 1900-as évek elején már a tbc elleni küzdelemben is javasolták annak használatát.

Mindezek mellett bőrfelszíni sérülésekre, a száj és a garat sérüléseire, húgyúti problémákra, fejfájásra, hasmenésre és számos más, emésztési zavarra is javallott. 

bojtorjan

Fogyasztása gyógytea, forrázat és főzet formájában élvez elsőbbséget, amely a növény szárított leveleiből, szárából, illetve virágaiból készül. 

A teához a szirmokat és a gyökeret használhatod, mivel ezek fájdalomcsillapító és nyákoldó hatásúak. Torokbántalmakra ideális, ha egy csapott evőkanálnyi mennyiséget leforrázol, és a kihűlt, leszűrt főzettel naponta gargalizálsz 4-6 alkalommal, vagy akár meg is ihatod. Utóbbi esetben naponta 3-4 csésze tea fogyasztása megengedett, 4-5 napon keresztül. 

Veseproblémák megelőzésére heti 1 csésze tea fogyasztása javasolt reggel, éhgyomorra. Vízhajtásra naponta megihatsz belőle egy csészével, szintén reggel, éhgyomorra. 

Mezei zsurló 

Ezt a növényt (Equisetum arvense) a vese védelmezőjeként is ismerhetjük, hiszen számos veseproblémát képes enyhíteni. Először is hatékony lehet ciszta esetén, de megelőzésre, vesetisztításra és a megfelelő veseműködés elősegítésére is alkalmas a belőle készült főzet. 

Leginkább teakeverékként került be a köztudatba, abban is általában aranyvesszővel, kisvirágú füzikével és tejoltó galajjal párosítva. A belőle készült főzetet, hetente 1-2 csészével, egész évben fogyaszthatod, kúraszerűen azonban, egyhuzamban, napi rendszerességgel maximum 6 hétig ihatod, majd 4 hét szünetet kell tartanod a fogyasztásában. 

Szerves ásványianyag- és szilíciumtartalma miatt tonizáló és erősítő hatást tulajdonítanak neki, de csont- és körömerősítőként is használható. 

mezei-zsurlo-vese-tea

Jó vérzéscsillapító hatása van, éppen ezért menstruáció alatt is bátran fogyasztható. Megelőzhető vele a fogszuvasodás, fogyasztó hatással bír, és még az ízületi gyulladásban szenvedőkön is segíthet. 

Főzetéhez 1 csapott evőkanál teafüvet kell leforrázni, majd 2-3 percig állni hagyni. Ezután le kell szűrni – de semmi esetre sem fémszűrővel –, majd egy rövid hűtés után már kortyolgatható is.

Nyírfalevél

A közönséges nyír (Betula pendula) amennyire közönséges, olyannyira csodálatos erővel bíró növény. Egyrészt képes szabályozni a vese működését, vízhajtóként is funkcionál, továbbá gátolja a vesekő és a vesehomok képződését. Ezek mellett a hólyaghurutot is képes gyógyítani, és nem okoz irritációt. Csökkenteni tudja a vér koleszterinszintjét, továbbá a prosztatára és a narancsbőrre is jótékonyan hat. Fogyasztása annak flavonoidtartalma miatt ajánlott reumás, köszvényes állapotokra, illetve ízületi betegségekre is. 

Fogyasztása főként teaként tanácsos, amihez egy csapott evőkanál teafüvet kell 2,5 dl forró vízzel leönteni, és 15 perc elteltével leszűrni, majd már kortyolgathatod is. 

nyirfalevel-vese-tea

Csalánlevél

Ez a növény (Urtica dioica), noha elsősorban az egyik legjobb vértisztító gyógynövényként tartják számon, a vese védelmében is kiemelkedően teljesít. Egyrészt fokozza a vese vízkiválasztását, másrészt csökkenti a vér húgysavszintjét.

Aki hajlamos a vese- és hólyagkőképződésre, annak a megelőzésként ajánlott a csalántea fogyasztása, ráadásul élénkítő hatással, sok vitaminnal és ásványi anyaggal is rendelkezik eme főzet. 

vesetea

A gyökeréből készült tea kifejezetten jó rendellenes prosztatanövekedésre, képes csökkenteni a vizelési ingert, miközben növeli a vizelet mennyiségét. 

A teájához egy csapott evőkanál teafüvet kell 2,5 dl forró vízzel leönteni, majd 15 percig állni hagyni, végül pedig leszűrni. Fontos, hogy ennek a teának a főzetét sem szabad 6 hétnél tovább inni, ugyanis kovasavtartalma lerakódhat a vesékben, ahol vesehomokot, illetve vesekövet okozhat. Egy hosszabb, de 6 hétnél tovább nem tartó kúra után 4 hét szünetet kell tartani.

Húgyúti tisztítókúra esetében 10 napos kúra javasolt, napi 2 csésze tea elfogyasztásával, míg a vese- és a hólyaghomok elhajtására 1 liter teát kell egy óra alatt meginni (ehhez egy liter vízhez egy púpozott evőkanál teafüvet kell adni).

Ha vízhajtásról van szó, ahhoz elegendő reggel meginni egy csészével, míg ha hosszabb kúrát tervezel, akkor egy hétig minden délelőtt igyál meg belőle fél literrel.

Tejoltó galaj

Ötödik vesevédő versenyzőnk a tejoltó galaj (Galium verum), ami nevével ellentétben egy igazán szép, virágos növény. Képességeit tekintve vízhajtó és görcsöldó hatású, és kitűnő vese-, illetve epebajra is. 

vesetea

A vese működésének javítására, illetve a húgyúti gyulladások leküzdésére egy csésze teát kell meginni éhgyomorra. A fogyasztása a tünetek elmúltáig javasolt, azonban terhesség és szoptatás alatt fogyasztása nem javallott. 

A főzethez forrázz le egy teáskanál teafüvet 2,5 dl vízzel, majd 10 perc után szűrd le, és már ihatod is.

Fotó forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük