7 kaja, amiben hasznosul a hűtőben kallódó ez-az - így készítsd elő a hűtőtakarítást
Egyszerűen elkészíthető ételek, konyhai feleslegből
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Hét vége van
A hűtő üres, leszámítva egy darabka sajtot, egy csomag, épphogy nem bágyadt spenótot és pár szelet sonkát. Persze, akár pizzát is rendelhetnénk, vagy a pénztárcánkat és a környezetet kímélve kitalálhatjuk, mit tegyünk a darvadozó maradékokkal. Íme néhány ötlet, mit főzzünk a napok óta kerülgetett kajákból. A maradékmentésnek valójában csak a képzeletünk (meg a rendelkezésre álló megmentendő) szab határt.
2. Quesadilla
Nyugodtan gondolkodhatunk a mexikói ízvilágon túl is, ha quesadilla-ról van szó, nagyjából bármit bepakolhatunk két tortilla lap közé, remek vacsorának való. Kipróbálhatjuk például megmaradt sült csirkével, almával és cheddar sajttal, vagy tehetünk bele mozzarellát, spenótot és paradicsomot. De persze tölthetjük babbal és sajttal (és készíthetünk mellé egy gyors salsát, mártogatósnak).
Így készítsd el:
Sorakoztasd fel a hozzávalókat, és helyezd őket egy fél tortilla lapra. Sajt legyen benne (segít összetartani), de használhatsz babot, szeletelt gyümölcsöt, zöldséget is, tehetsz bele bármilyen megmaradt sült húst. Tedd rá a tortilla lap másik felét. Hevíts olajat egy serpenyőben. Süsd a tortilládat, amíg aranybarna nem lesz (oldalanként 1-2 perc).
Fotó: Pixabay
3. Levesek
Klasszikus hűtő-takarító, maradékmentő. A maradék csirke, hagyma, zöldség adja magát, de mit használhatunk még? A legtöbb zöldség, tészta, hüvelyes (lencse, bab), maradék sült hús, burgonya és az édesburgonya és persze a zöldfűszerek mind-mind végezhetik levesben. Használjunk bátran fűszereket (például curryt, köményt vagy kurkumát)!
Így készítsd el:
Kezdj természetesen a hagymával, fokhagymával, ezeket pároljuk meg egy kis olajon. Adj hozzá vizet, vagy maradék alaplevet, ezután jöhetnek zöldségek, hüvelyesek. Ha ezek megfőttek, add hozzá a hosszú főzést nem igénylő hozzávalókat (konzerv bab, spenót, vagy főtt tészta). Végül sózd, borsozd, a hozzávalóktól függően fűszerezheted egy facsarintásnyi citromlével is.
4. Smoothie
Egy másik nagyszerű lehetőség, hogy hasznossá tegyük a hűtőben kornyadozó gyümölcsöket és zöldségeket, különös tekintettel a barnulásnak indult banánokra (pláne, ha a hónapban már kétszer is volt banánkenyér). A spektrum itt is elég széles: leveles zöldségek, fagyasztott, aszalt és friss gyümölcsök, magvak – és persze némi folyadék, ami lehet állati vagy növényi tej. Válassz hármat a fentiek közül, turmixolj egyet rajta és kész is a reggeli.
Így készítsd el:
Kezdésnek számolj kb. 1,5 dl folyadékkal adagonként. Add hozzá a mentendőt (ha valami jegesre vagy hideg vágysz, ne felejtsd ki belőle a fagyasztott gyümölcsöt) és turmixold össze.
5. Stir-Fry (ázsiai sült tészta)
Olaszországnak a frittata, Mexicónak a quesadilla, az ázsai konyhának pedig a stir-fry a megoldása a maradékok felhasználásra. Pár perc összedobni, így viszont fontos, hogy minden a kezünk ügyében legyen, amit szeretnénk felhasználni, mert a wokban villámgyorsan készül el minden. Az ételt a szósz fogja összetartani, amihez használhatunk szezámolajat, rizsecetet, fokhagymaszószt, szójaszószt vagy halszószt is. Felnőtteknek vagy vállalkozó kedvű gyerekeknek készülő stir-fry-ba használhatunk bátran chilit is.
Így készítsd el:
Süsd meg a húst wokban (vagy bármilyen nagyobb serpenyőben). A hús lehet csirke, marha, rák, vagy akár használhatsz tofut is. Ha kész, vedd ki a serpenyőből, tedd félre, és a wokba tedd be a zöldségeket. Ha ezek is elkészültek, tedd vissza a húst, öntsd rá az általad választott szószt, és süsd át az egészet még egyszer, amíg összeáll. Tálald rizs- vagy üvegtésztával, egy löttyintésnyi szójaszósszal, szórhatsz rá földimogyorót, kesut vagy szezámmagot
6. Saláta
A salátában az a legjobb, hogy nagyjából bármi kerülhet bele. A zöld leveles zöldségek adják magukat, de mehet bele keménytojás, jó minőségű sonka, különféle gabonák (kuszkusz, quinoa, bulgur) olívabogyó, zöldfűszerek, sajt, zöldségek, bab, lencse, gyümölcsök – a lista szinte végtelen.
Ami salátává fogja tenni, az az öntet. Ezt is inkább készítsük mi magunk, a boltban kaphatókban majdnem mindig van cukor (és egy csomó adalékanyag). Viszont simán le lehet passzolni a feladatot a gyerekeknek, akár olívaolajos-ecetes, akár joghurtos, vagy valamilyen más öntetet készítünk.
7. Sült rizs
Szintén az ázsiai konyha mentőöve, ha már csak maradékok vannak a hűtőben. Az egyetlen igazán fontos összetevője a hideg(!) főtt rizs – szóval kiváló lehetőség a kínaiból rendelt rizs felhasználására.
Az élelmiszer pazarlása az erőforrások pazarlása is
A FAO (az ENSZ élelmezésügyi szervezete) adatai szerint a világon az emberi fogyasztásra szánt élelmiszer egyharmada kukába kerül, vagy el sem jut a háztartásokba, mert még korábban megsemmisítik.
Ez a fajta pazarlás két szempontból is tragikus. Egyrészt a világon megtermelt élelem elvileg elég lenne a Föld jelenlegi népességének – mégis számtalan helyen éheznek. Másrészt a fel nem használt élelmiszer azt jelenti, hogy fölösleges volt az összes erőforrás, amelyet azok előállítása közben használtunk el: a víz, a termőföld, a műtrágya, illetve a előállítás és szállítás közben keletkezett üvegház hatású gázok.