Ropogós, indiai tésztabatyu húsos töltelékkel - Így készül a tökéletes szamósza
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A szamósza háromszög alakú tésztabatyu, a töltelék mindig gazdag, sokféle lehet, a csomagok rejthetnek édes vagy sós meglepetést.
Mumbai utcáin nagyon népszerű a csípős, húsos töltelékkel készült batyu, amit ha egyszer megkóstol az ember, onnantól a rabjává válik. Az olajban sült finomság sós változata készülhet hússal, anélkül és persze vegyesen zöldséggel. A töltelék lényege, hogy minél tüzesebb legyen, ha tényleg szereted az erőset, az aranybarnára sült csomagokat csípős mártásba is lehet tunkolni.
Szerencsére nem kell Indiáig repülni, hogy megkóstold ezt a finomságot, viszonylag könnyen el lehet készíteni otthon is. A szamósza tésztájához a lisztet kétszer kell átszitálni, ettől lesz jó az állaga, de ha nincs kedved tésztagyúrással bíbelődni, akkor réteslapot is használhatsz.
A töltelék kialakításával érdemes játszani, ízlésre szabni. Ha már darálttal készül, úgy az igazi, ha valamilyen zöldség is kerül a hús mellé, lehet ez borsó vagy akár gomba is, de ha hagyományosan szeretnéd készíteni, akkor krumpli is mehet bele.
Csirkehúsos szamósza
Hozzávalók 4 személyre
A tésztához:
- 400 gramm liszt
- 1 evőkanál olaj
- 180 milliliter víz
- 1 teáskanál só
A töltelékhez:
- 6 evőkanál olaj
- 1 teáskanál currypor
- 2 darab chilipaprika
- 0.5 teáskanál római kömény
- 2 gerezd fokhagyma
- 0.5 teáskanál gyömbér
- 1 fej vöröshagyma
- 250 gramm darált csirkehús
- 125 gramm zöldborsó (mirelit)
- 0.5 teáskanál őrölt koriander
- 1 evőkanál tikka masala paszta
- 50 milliliter víz
- só és bors ízlés szerint
- olaj a sütéshez
Elkészítés:
A lisztet kétszer szitáljuk át, majd keverjük hozzá a sót. Csináljunk mélyedést a közepébe, utána öntsük bele az olajat és adjuk hozzá a 180 milliliter víz háromnegyed részét. Gyúrjuk kemény tésztává, miközben a maradék vizet apránként adagoljuk (lehet, a megadottól picit több vízre lesz szükség). A tésztát borítsuk ki tiszta munkalapra és gyúrjuk addig, amíg egynemű gombócot nem kapunk. A tésztát fedjük le és 1 órát pihentessük.
A 6 evőkanál olajat serpenyőben forrósítsuk fel, majd dobjuk bele a curryt, a finomra aprított chilit, római köményt és néhány másodperc alatt pirítsuk meg, míg illatozni nem kezd. Utána adjuk hozzá a gyömbért, a zúzott fokhagymát és a finomra vágott hagymát, gyakran kevergetve 3-5 percig pirítsuk, de nagyon ügyeljünk rá, hogy ne kapjon oda. Amikor a hagyma szépen összeesett, adjuk hozzá a masala pasztát és 50 milliliter vizet, pár percig kevergessük, utána adjuk hozzá a darált húst és keverjük el. Főzzük addig, míg a folyadék elpárolog a hús alól.
A borsót ezután keverjük a húshoz, fűszerezzük sóval, borssal, korianderrel, pár percig főzzük, majd hagyjuk kihűlni.
A tésztából csípjünk le diónyi darabokat és nyújtsuk ki vékonyra őket, ezután fektessünk rájuk egy 15 centiméter átmérőjű kistányért, majd egy éles, vékony késsel vágjuk körbe. Ezután a tésztakört felezzük el. A félkör szélét vízzel kenjük meg, majd hajtsuk rá a tésztát úgy, hogy háromszög alakja legyen, ne legyen rajta lyuk.
A jól zárható, háromszög alakú tésztákba töltsük bele a tölteléket, utána alaposan nyomkodjuk össze a tésztát, majd bő, forró olajban süssük aranybarnára a kis töltött táskákat.
Fotó: Getty Images