Így készül a semmihez nem hasonlítható dödölle

5
Nyomtatás
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Dödölle, ganca, gánica, megint egy olyan egyszerű, régi, olcsó étel, ami egyszerűsége ellenére sok időt, energiát, erőt, rengeteg mosatlan edényt és türelmet igényel. Most szólok: csak akkor állj neki, ha valakit tényleg boldoggá akarsz tenni.

A dödölle, amit már 18. századi szakácskönyvek is említenek, eredetileg kásából, általában köleskásából készült. A kihűlt kását szeletelték metélt formára és melegítették újra. Két ma is elterjedt fogyasztási formája ismert, az egyik esetben köretként működik szószos, szaftos ételek mellett, például pörkölttel vagy vadassal. A másik, zalai fogyasztási formája a lent is leírt hagymás, szalonnás, tejfölös verzió.

A krumpli csodálatos alapanyag, elképesztő dolgokra képes. A dödölle tésztája se nem olyan, mint a krumplipüré, de nem is azonos egészen azokkal a krumplis tésztákkal, amikből a nudli és a szilvás gombóc készül. A kulcsfontosságú különbség, hogy nem csak a krumplinak, a lisztnek is meg kell főnie benne.

Elég nagy fizikai meló elkészíteni, mert nem elég megpucolni és megfőzni a krumplit, aztán bele kell keverni a lisztet és a ragacsos, sűrű, kemény tésztát a láng fölött tovább keverni és keverni, míg kissé ki nem szárad. Ekkor jön a szaggatás és a sütés, amihez pedig a kellő hőfokot nehéz eltalálni - ha túl forró a serpenyő, akkor elég és kiszárad, ha meg nem elég meleg, akkor sosem sül meg rendesen. A munka megéri, mert a végeredmény egy semmihez nem hasonlítható állag, egy pirult, hagymás-szalonnás íz, amit mindenki nagyon szeretett.

Dödölle

dödölle

Hozzávalók 4 adaghoz

  • 1 kilogramm krumpli
  • 150 gramm liszt
  • 300 gramm szalonna
  • 3 fej hagyma
  • ízlés szerint tejföl
Recept idők

Elkészítés:

A krumplit megpucoljuk, felkockázzuk, és annyi sós vízben, amennyi éppen ellepi, megfőzzük. Amikor már annyira puha, hogy szinte szétesik, elzárjuk alatta a lángot. A vizet leöntjük róla, de egy keveset, körülbelül két-három ujjnyit alatta hagyunk. Krumplinyomóval összetörjük a krumplit, míg egészen pépes nem lesz. Hozzáadjuk a lisztet, és ugynaazon al ángon hagyva az edényt addig keverjük, míg sűrű nem lesz és el nem válik az edény aljától. Egy serpenyőben kiolvasztjuk a felkockázott szalonna zsírját, megpároljuk benne a felaprított hagymát, majd kiszedjük a serpenyőből a hagymát és a szalonnát, félretesszük. A serpenyőben maradt zsírba egy- egy evőkanálnyi gombócot szaggatunk,és mindkét oldalukat aranybarnára pirítjuk. Amikor az összes megsült, visszapakoljuk rá a hagymás szalonnát. Tejföllel locsolva tálaljuk.

Fotók: Ács Bori/Só&Bors

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon