A tökéletes fahéjas csiga a nagymama receptje alapján
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
A fahéjas csiga sokak kedvence, mégis kevesen mernek nekiállni - pedig egyáltalán nem olyan bonyolult, mint ahogyan azt gondolják. Egy egyszerű kelt tészta és fahéjas cukor kell csak hozzá, úgyhogy bátran készítsék el a kételkedők ezt a receptet.
Nagymamám fahéjas csigája egyszerűen tökéletes: a külseje ropogós, a belseje omlós és telis-tele van töltelékkel. Fél kiló tésztára egy egész csomag fahéj kerül, úgyhogy ebből a receptből tényleg semmi sincs kispórolva.
A tésztára kell a legtöbb időt és figyelmet szánni, ugyanis kétszer kell keleszteni: a bedagasztás és a csigák megformázása után. Ráadásul még a sütőben is nőni fognak, úgyhogy mindenképpen hagyjunk köztük helyet a tepsiben.
A receptből jó nagy adag fahéjas csiga jön ki, nálunk mindig elfogy ennyi, de könnyedén lehet felezni a mennyiségeket. A bedagasztott tésztát fél óráig kell pihentetni, a megformázott csigákat pedig negyed óráig - bár kicsit időigényes recept, megéri a ráfordított perceket.
A kinyújtott tésztát azért kell megkenni olvasztott vajjal, mielőtt megszórjuk a fahéjas cukorral, hogy a feltekerés közben ne szóródjon ki belőle a töltelék. Természetesen kakaóval is ugyanolyan jól működik a recept, úgyhogy ha bevállaljátok ezt a hatalmas adagot, akkor érdemes az egyik felét fahéjasra, a másikat pedig kakaósra készíteni.
Fahéjas csiga
Hozzávalók 40 adaghoz
- 1 kilogramm liszt
- 6 evőkanál étolaj
- 0.5 liter tej
- 7 dekagramm élesztő (friss)
- 2 darab tojás
- 1 csipet só
- ízlés szerint cukor
- 2 csomag fahéj
- 10 dekagramm vaj
- ízlés szerint cukor
Elkészítés:
A lisztet keverjük össze a csipet sóval, majd csináljunk a liszt közepére egy lyukat, ide üssük a tojásokat, öntsük az olajat és a maradék langyos tejet. Mehet bele a felfuttatott élesztős tej is, dagasszuk a tésztát szép, homogén masszává.
Ha készen van a puha tészta, takarjuk le konyharuhával, kb. fél óra alatt a duplájára kell nőnie.
A megkelt tésztánkat szedjük két részre, formázzunk belőlük két cipót. A gyúródeszkát lisztezzük meg.
Készítsük el a tölteléket: a 2 csomag fahéjat keverjük ki annyi cukorral, hogy egy édes, de ne túlcukrozott tölteléket kapjunk.
Az egyik cipót nyújtsuk ki a lisztezett deszkán fél centi vastagra. Kenjük meg olvasztott vajjal, hogy a töltelék ráragadjon. Szórjuk rá a fahéjas cukor felét. Csavarjuk fel jó szorosan a tésztát, majd vágjuk ujjnyi vastag szeletekre. Járjunk el így a másik cipóval is.
A szeleteket tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe. Takarjuk le őket, hogy így is keljenek 10-15 percet.
250 fokon, kb. 10-15 percig süssük őket, amíg aranybarnák nem lesznek.
Fotó: Sági Zsófia/Só&Bors