Hogyan készül az igazán finom, négyféle töltelékből álló flódni?
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Kiadós egytepsis fogás csirkecombbal: kevés munkával készül
Ropogós
Édes, quinoával töltött sütőtök: aszalt gyümölcsökkel készül
Bajor szalvétagombóc: ízletes köret néhány hozzávalóból
Sűrű, krémes karfiolleves: sütőben sült zöldség fő a fűszeres lébe
Mennyei krumplipalacsinta füstölt lazaccal: hűs tejföllel kínáld
Melengető őszi desszertek egy helyen: ezeket süsd meg a szezonban
Sok elemből áll, mégsem nehéz összeállítani, és mindennél csodálatosabb, mindennél ütősebb ez a sütemény.
Nem fogok senkit áltatni, flódnit készíteni nem egy expressz, gyors, egyszerű dolog. De ha van, amire megéri rászánni az időt legalább egy évben egyszer, az ez a sütemény. Pláne, hogy nagyon kevés helyen kapni jót, legalábbis én még nem kóstoltam finomat. Vagy a töltelékek túl édesek, vagy az egész túlságosan száraz. Gyakorlatilag csak ezen a két ponton ronthatjuk el, és éppen így is szokták.
Nem kell hozzá sok cukor
A sok cukor éppen a flódni lelkét öli meg, hiszen a lényeg itt az, hogy a mák keserűsége, a dió kissé csípős íze, az alma savanykás és a szilva gyümölcsösen, természetéből fakadóan édes ízei egymásra rétegződjenek. A tészta csak egy határ, ami elválasztja őket. Szerintem az sem fontos, hogy mértani pontossággal váltsák egymást a csíkok és mindenütt egyenesek legyenek a vonalak, itt nem a látvány a lényeg.
A metóduson nagyban könnyít, ha két napra osztjuk el a feladatokat. Első nap az összes tölteléket elkészítjük, majd egy másik napon rakjuk össze és sütjük meg a süteményt. A recept óriási adagot eredményez, de nem érdemes kicsiben nekikezdeni, inkább ajándékozzátok, fagyasszátok, ha úgy érzitek, nem fogyna el.
Flódni
Hozzávalók 30 adaghoz
A mákos töltelékhez
- 300 gramm darált mák
- 100 gramm cukor
- 200 gramm baracklekvár
- 1 deciliter fehérbor
A diós töltelékhez
- 300 gramm darált dió
- 100 gramm cukor
- 1 deciliter fehérbor
Az almás töltelékhez
- 6 darab alma
- ízlés szerint fahéj
- 2 evőkanál cukor
- 1 deciliter fehérbor
A tésztához
- 500 gramm finomliszt
- 250 gramm vaj
- 150 gramm porcukor
- 1 deciliter fehérbor
- 3 darab tojás
A lekvárhoz
- 300 gramm szilvalekvár
A kenéshez
- 1 darab tojás
Elkészítés:
Először a töltelékeket készítjük el. A mákot kis lábosba tesszük, elkeverjük a cukorral, majd annyi bort öntünk rá, amennyi éppen ellepi, felforraljuk. Hozzákeverjük a lekvárt.
A dióval a lekvárt leszámítva ugyanígy járunk el: borral és cukorral felfőzzük, félretesszük.
Az almákat meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk, felszeleteljük, és egy kevés borral, cukorral, fahéjjal megpároljuk. Szűrőben hagyjuk lecsepegni, de a felesleges levet felvesszük, és ha kell, a diós vagy mákos tölteléket lazítjuk vele.
A tésztához a hideg, kockákra vágott vajat elmorzsoljuk a liszttel és a cukorral, majd mikor olyan lett, mint a nedves homok, hozzáadjuk a tojást és annyi bort, hogy éppen gyúrható tésztát kapjunk. Alaposan becsomagolva a hűtőbe tesszük. Az összes tölteléket hagyjuk egészen hidegre hűlni.
Másnap előveszünk egy magas falú tepsit. Kibéleljük sütőpapírral. A sütőt előmelegítjük 150 fokosra.
A tésztát öt egyenlő részre osztjuk. Itt fontos a precizitás, szóval érdemes mérleget használni. Az első tésztát kinyújtjuk körülbelül akkorára, amekkora a tepsink és beleterítjük. Nem baj, ha nem téglalap alakú, majd tálaláskor levágjuk a széleket. Megkenjük a máktöltelékkel, igyekszünk egyenletesre kenni, majd kinyújtjuk a következő tésztadarabot és beterítjük vele. Erre jöhet a dió, amit szintén igyekszünk egyenletesen eloszlatni. A következő tésztát is kinyújtjuk, majd jöhet az alma, megint egy tészta, amit a szilvalekvárral kenünk meg. Erre jön az utolsó tésztaréteg. Ezt lekenjük egy felvert tojással, majd alaposan megszurkáljuk egy villával.
A tepsit a sütőbe tesszük, és körülbelül 1-1,5 óra alatt megsütjük.
Szeletelés előtt hagyjuk teljesen kihűlni.
Fotók: Ács Bori/Sóbors