Fügelekvár: a legédesebb gyümölcsből készül a legfinomabb lekvár
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A füge gyerekkoromban óriási különlegességnek számított. Olyannyira, hogy csak szárított formában találkoztam vele, nem is tudtam, hogy néz ki a friss.
Amikor még Jugoszláviának hívták az országot, ahol nyaranta eltöltöttünk egy kempingben két hetet, akkor találkoztam először igazi fügével. Nagyon megszerettem, de utána még sokáig nem lehetett kapni itthon, úgyhogy igyekeztem jól elraktározni az ízét.
Egészséges gyümölcs
A füge amellett, hogy az egyik legédesebb gyümölcs, nagyon egészséges is. Létfontosságú ásványi anyagokat és számos vitamint, például A-vitamint, B1- és B2-vitamint, különböző antioxidánsokat és Omega zsírsavakat tartalmaz. Emellett rostban igen gazdag, így dacára az édességének, fogyókúrázóknak is ideális. Vigyázni kell vele, mert nagyon hamar megpunnyad, csak frissen fogyasszuk.
Édeshez, sóshoz egyaránt jó
Amikor már itthon is lehetett kapni, anyu csinált belőle lekvárt. Nem tartom magam konzervatívnak semmilyen téren, így étkezés terén sem, de a lekvár nekem sokáig a sárgabarackot jelentette. Egészen addig, amíg a fügét meg nem kóstoltam. A lekvárhoz mindig érett, de hibátlan gyümölcsöket használjunk. A fügelekvár ráadásul nemcsak kenyérre kenve isteni, hanem sajtokhoz vagy húsokhoz is kiváló.
Fügelekvár
Hozzávalók 4 adaghoz
- 2 kilogramm füge
- 2 darab citrom (leve)
- 1 kilogramm cukor
- 1 teáskanál fahéj (őrölt)
- 2 deciliter víz
Elkészítés:
A fügéket jó alaposan mossuk meg, a végeit vágjuk le, majd vágjuk össze, és tegyük egy lábosba. Tegyük hozzá a cukrot, a fahéjat és a citrom levét. Alacsony lángon, szinte folyamatosan kevergetve főzzük jó sűrűre, néha öntsünk rá egy kis vizet. Ha kész, botmixerrel pépesítsük.
Még forrón, sterilizált üvegekbe töltsük, zárjuk le, és állítsuk fejre tíz percre. Tegyük szárazdunsztba, pokrócok közé, és hagyjuk magától kihűlni.
Fotó: Getty Images