A tökéletes francia hagymaleves - Édesapám így készíti
A cukor a titka

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A világ egyik legfinomabb levese a francia hagymaleves, mégis kevesen ismerik, és még kevesebben állnak neki otthon elkészíteni. Pedig végtelenül egyszerű, nagyon gyorsan elkészül és alig kell hozzá valami, úgyhogy egy teljesen pénztárcabarát megoldás. Ha gyorsan szeretnétek finomat enni, akkor ne várjatok ennek a receptnek az elkészítésével!

Édesapám készíti a legjobb francia hagymalevest. Muszáj volt megtanulnom a receptet, hogy magamnak is el tudjam készíteni, és ne csak akkor ehessek belőle, amikor hazautazom.

Így hát legutóbb, amikor otthon voltam, leültem apa mellé, és megkértem, hogy árulja el a titkot, mitől olyan ez a hagymaleves, amilyennek lennie kell? A válasz: a cukortól.

Nagyon fontos tehát ennél a receptnél, hogy kerüljön bele cukor, és nem is annyira kevés! A másik nagyon lényeges dolog pedig az, hogy a cukrot ne csak úgy beleszórjuk a készülő levesünkbe, hanem már az elején karamellizálni kell egy kis vajon, majd ebbe kerül bele a hagymánk. Ezt a lépést semmiképpen sem szabad kihagynunk.

Fotó: Shutterstock

Ha valaki esetleg azért ódzkodna ettől a levestől, mert fél, hogy kellemetlen lesz a lehelete, és még mennie kell aznap társaságba, annak teljesen alaptalan a félelme, ugyanis a hagyma olyan szinten meg van fonnyasztva, majd megfőzve ebben a levesben, hogy minden ereje elveszik, és egyáltalán nem hagy maga után rossz leheletet. 

A tökéletes francia hagymaleves

hagymalevesrecept

Hozzávalók 4 adaghoz

  • 5 dekagramm vaj
  • 1 evőkanál cukor
  • 4 fej vöröshagyma
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 1 liter alaplé
  • 2 deciliter tejszín
  • opcionális fehérbor
  • ízlés szerint
  • ízlés szerint fehér bors
  • ízlés szerint szerecsendió
Recept idők

Elkészítés:

Első lépésben a vajat kell megolvasztanunk a gáztűzhelyen, nem baj az se, ha picit több mint 5 dkg, az is megadja az ízét. Ha elolvadt a vajunk, mehet bele körülbelül 1 evőkanál cukor, és ezt addig hagyjuk így főni, amíg a cukor meg nem olvad és el nem kezd egy picit karamellizálódni. Ha a vajunk már kezd barnulni a cukorral, akkor mehet a lábasba a vékonyra szeletelt vöröshagyma és fokhagyma (nyugodtan maradhat a vöröshagyma nagyobb szeletekben, teljesen meg fog puhulni és összemenni). Kicsit megfonnyasztjuk őket és hagyjuk, hogy átjárja a vajas-cukros keverék. Ha a hagymánk elkészült, felöntjük 1 liter alaplével, ez lehet csirkehúsleves, marhahúsleves, de akár zöldségleves is, és természetesen, ha nincsen frissen főzött, akkor húsleveskockából is készülhet. Sózzuk a levest ízlés szerint, és megszórjuk egy kis fehér borssal és szerecsendióval is. Ha van otthon egy kis fehérborunk, akkor egy fél dl-t nyugodtan önthetünk bele, ad egy kis extra ízt hozzá, ebben az esetben viszont addig főzzük a levesünket, amíg teljesen el nem párolog az alkohol vagy legalább is az erőteljes íze. Ha felforrt a levesünk a hozzávalókkal, akkor ráönthetjük a 2 dl tejszínt, és még forrástól számított 5 percig főzzük azzal együtt is. Ha elkészült a leves, megszórhatjuk reszelt sajttal, és pirítóssal tálaljuk.

 Fotó: Shutterstock

Ezt is szeretjük