Házi Ikeás húsgolyó recept – Ugyanolyan finom, de a felébe se kerül

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Rég elmúltak már azok az idők, amikor az emberek csak és kizárólag bútorvásárlás céljából közelítettek meg az Ikea áruházakat. Van, aki egy jól megpakolt hagymás hotdogért megy oda, van, akit inkább a frissen sült fánkgolyócskák izgatnak, de olyanról is hallottam már, aki - kis túlzással - ölni is képes lenne egy szelet svéd mandulatortáért. És persze ott vannak a kedvenceim is, a húsgolyófaló tömeg.

Legyünk őszinték: az Ikeás húsgolyó legendás és zseniális. A forró, szaftos gombócok, a selymes, szánkban lágyan olvadó krumplipüré, és az a mennyei barna szósz - az egészet pedig megkoronázza a hűvös, édes, vörösáfonya lekvár, ami nélkül nem is élet az élet.

Az Ikea vezetősége azonban furfangos volt. Rájöttek ugyanis, hogy sokan már nem a lámpaválogatás és cipősszekrényvétel közötti éhenhalás miatt térnek be az áruház éttermébe, hanem célirányosan a húsgolyócskákért mennek oda. És itt jön a csel.

Hiszen mi történik, ha az eladó oldal rájön, hogy monopol helyzetbe került, hiszen csak ott kaphatjuk meg az imádott svéd húsgolyót? Hát persze, hogy megdrágították a régi kedvencünket.

Viszont a háziasszonyok sem kevésbé leleményesek, mint a bútoráruház főnöksége, ezért megalkották az Ikeás húsgolyó házi verzióját, ami nemhogy felér az eredetivel, hanem talán még finomabb is, mint a bolti - arról már nem is beszélve, hogy sokkal, de sokkal pénztárcakímélőbb.

Ikeás húsgolyók házilag

sobors-ikea-husgolyo-cikk

Hozzávalók 4 adaghoz

  • 400 gramm Sertés darálthús
  • 1 darab tojás
  • 1 fej hagyma
  • 85 gramm zsemlemorzsa
  • 1 teáskanál kapor
  • 1 teáskanál petrezselyem
  • 1 teáskanál olaj
  • 1 teáskanál vaj vagy margarin
  • 2 evőkanál liszt
  • 4 deciliter Alaplé vagy maradék húsleves
Recept idők

Elkészítés:

1. Egy tálban keverd össze a darált húst a tojással, az apróra vágott hagymával, a zsemlemorzsával, tetszőleges sóval, borssal és a felaprított fűszerekkel. Fontos, hogy tényleg icipici darabokra vágd fel a petrezselymet és a kaprot, mert nem akarunk nagy darabokat a gombócokban.

2. Ezután gyúrj dióméretű golyócskákat a húspépből - ebből a mennyiségből nagyjából 20 darab lesz, de semmi sincs kőbe vésve, akkor sem történik tragédia, ha kisebb, vagy nagyobb gombóckák lesznek.

3. Önts egy kevés olajat a serpenyőbe, majd kezd el lepirítani a gombócokat. Közepes hőmérsékleten csináld, hogy belül is átsüljenek, de azért kívül is szép színük legyen. Ne zsúfold tele a serpenyőt, ugyanis ha túl sok húsgolyót pirítasz egyszerre, akkor főni kezdenek, és bármennyire finom is a töltött paprika készítésekor keletkezett, paradicsomos lében főtt gombóc, most nem erre a hatásra hajtunk. Szóval inkább 2-3 részletben süssük őket, minthogy kapkodva mindet bedobáljuk egy serpenyőbe.

4. Ha már mind szép barna, kiszedjük őket egy tálba, és elkészítjük a szószt.

5. A serpenyőt, amiben a husikáink pirultak, el ne mossuk, hiszen rengeteg finom pörkanyag van az edényünk alján. És különben is, valljuk be, mind utálunk mosogatni, szóval ez külön öröm.

6. A serpenyőben olvasszuk meg a vajat/margarint, ezután - mintha rántást készítenénk - adjuk hozzá a lisztet. Picit pirítsuk meg, amíg halványbarna színe nem lesz, de vigyázzunk, oda ne égessük.

7. Amikor már kellemes, pirult illata van, akkor öntsünk hozzá a zöldségalaplét, esetleg vasárnapi húsleves maradékát, kétségbeesettebbeknek pedig a meleg víz+leveskocka kombinációt ajánlom.

8. Beforraljuk, míg sűrű, krémes szószt nem kapunk, aztán visszaöntjük a húsgolyókat a serpenyőbe, és összeforgatjuk a mártással. Krumplipürével és vörösáfonya lekvárral tálaljuk, és forrón fogyasztjuk.
Ezt is szeretjük