Így lesz tökéletes a házi készítésű sós perec: a tetejére durva szemű só kerül
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Rémlik még a pereces mondóka? Gyerekek, gyerekek, szeretik a perecet, sósat, sósat, jó ropogósat, aki vesz, annak lesz, aki nem vesz, éhes lesz.
A házi készítésű, ropogós sós perec egyszerűen összeállítható: egy tálban összegyúrjuk a tészta hozzávalóit, duplájára kelesztjük, megformáljuk, majd ismételten hagyjuk pihenni, végül mehet is a sütőbe sülni.
A perec tésztájába porélesztőt szoktam tenni, és mivel élesztőről van szó, 1 teáskanál cukor kötelezően kerül mellé - bár van, aki kihagyja belőle a cukrot, én élesztővel készült tésztáknál ragaszkodom hozzá, úgy fog szépen megkelni. Ha nagyon puha tésztájú perecet szeretnénk készíteni, akkor olaj helyett olvasztott vajat használjunk, víz helyett pedig tejjel készítsük.
Mivel sós perec, a tetejére durva szemű sót szoktam szórni, de nyugodtan kerülhet más is a tésztára, fokhagyma, magvak, sajt vagy csípősebb paprikadarabok. Magában falatozva is nagyszerű, de kipróbálhatjátok gomba- vagy padlizsánkrém mellé fogyasztva is.
Házi készítésű sós perec
Hozzávalók 8 darabhoz
- 40 dekagramm liszt
- 1 teáskanál cukor
- 1 csomag porélesztő (7 g)
- 3 evőkanál olívaolaj
- 1 darab tojás a kenéshez
- nagy szemű só a tetejére
- langyos víz
Elkészítés:
A lisztet szitáljuk egy nagyobb méretű tálba, mehet hozzá a cukor, a szárított élesztő, az olaj és annyi langyos víz, hogy könnyen gyúrható tésztát kapjunk. A hólyagosra dagasztott tésztát fedjük le konyharuhával, és tegyük meleg helyre pihenni 40-60 percet.
Pihentetés után a tésztát enyhén lisztezett deszkára borítjuk, átdolgozzuk, majd 6-8 egyenlő darabra vágjuk. A darabokat gömbölygetjük, kisujjnyi vastagságúra sodorjuk, a két végénél megfogva perecalakúra formázzuk.
A pereceket sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, figyeljünk, hogy ne rakjuk őket túl közel egymáshoz, mert sütés előtt is 30 percet pihentetjük a tésztát, ez idő alatt pedig kelni fog.
A pereceket sütés előtt kenjük meg tojással, a tetejükre szórjunk durva szemű sót, majd 180 fokos légkeveréses sütőben 20-30 alatt süssük aranybarnára őket.
Fotó: Getty Images