Puha krumplilepény ír recept alapján: vajjal gyúrva igazán finom
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Rengetegféleképpen felturbózhatod az alapot, fűszerekkel, sajttal, még sonkával is dúsíthatod, de önmagában is nagyon finom a krumplilepény.
Ha szereted a tócsnit és a krumplis pogácsát, ezt az ír lepényt is imádni fogod, amely összvissz 4 hozzávalóból áll. Maradékfelhasználó receptnek is tökéletes, az előző napról megmaradt krumplipürét is belegyúrhatod.
Eredetileg „farl”-nak hívják ezt a lepényt, ez a „fardel” gael szóból ered, amely „négy részt” jelent, ugyanis a tésztát ki kell nyújtani, majd negyedelni, úgy sütni meg vajon.
Hogy igazán puha legyen a lepény, nem szabad túl sok lisztet adni hozzá. Mindenképp várd meg, amíg kihűl a krumpli, csak utána törd össze és adagold hozzá a lisztet, így nem vesz fel többet a kelleténél. Ha szeretnéd, ízesítheted is a tésztát, adhatsz hozzá reszelt sajtot, dinsztelt hagymát, zöldfűszereket, de akár ropogósra sütött bacont is.
Ír krumplilepény
Hozzávalók 24 darabhoz
- 750 gramm krumpli
- 30 gramm vaj (olvasztott)
- 200 gramm liszt
- 1 csipet só
- vaj vagy olaj (sütéshez)
Elkészítés:
A krumplit pucoljuk meg, vágjuk kockákra. Bő, forrásban lévő, enyhén sós vízben főzzük puhára. Szűrjük le, várjuk meg, míg kihűl.
Ha kihűlt, krumplinyomóval pépesítsük. Adjuk hozzá a többi hozzávalót, a sót aszerint adagoljuk, mennyire volt sós a krumpli főzővize. Gyúrjuk össze a tésztát, ha nagyon ragacsos, adjunk még hozzá egy kevés lisztet.
Borítsuk egy lisztezett felületre, gyúrjuk át, majd osszuk hatfelé, mindegyik részből készítsünk egy gombócot. Vegyük magunk elé az egyik gombócot, majd nyújtsuk 3-5 mm-es téglalappá attól függően, vékonyabb vagy vastagabb lepényt szeretnénk. Vágjuk négy részbe a téglalapot.
Egy tapadásmentes serpenyőbe öntsünk egy kevés olajat, vagy adjunk hozzá egy kevés vajat. Ha felforrósodott, tegyünk bele annyi lepényt, amennyi kényelmesen elfér. Süssük aranybarnára az alját, majd fordítsuk meg, süssük, míg a másik fele is szép színt kap. Tegyük őket papírtörlővel bélelt tálcára, majd fedjük le, hogy ne száradjanak ki. Járjunk el így a maradék tésztával is.
Fotó: Getty Images