Sűrű és laktató karfiolleves: házi csipetke és tejföl gazdagítja
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A szép fehér rózsáiról ismert karfiol szénhidráttartalma csekély, viszont bővelkedik C-vitaminban, és ami a legfontosabb, ízletes ételek készülhetnek belőle.
A karfiolos fogások közül az egyik legnépszerűbb a rántott karfiolrózsa, amit kissé macerás elkészíteni, mégis gyakran készül, mert isteni finom. A karfiolt nem csak rántani lehet, készülhet belőle püré, pörkölt és rakott fogás is, sőt, levesnek is kiváló. A karfiolleves a világ egyik legegyszerűbb étele, amit pár perc munkával el lehet készíteni. Igazi lélekmelengető leves, ősszel különösen jólesik.
Mamám mindig úgy főzte, hogy saját készítésű tésztát tett bele. Legtöbbször csipetkét, de volt olyan is, hogy nokedliszaggatóval kis galuskákat készített a levesbe, azzal gazdagította. A leves lelke a tejföl és a zárómozdulatban hozzáadott friss petrezselyem.
Karfiolleves
Hozzávalók 4 személyre
Leves
- 1 darab karfiol
- 1 evőkanál őrölt pirospaprika
- só és bors ízlés szerint
- olaj kevés
- 1 evőkanál liszt
- víz szükség szerint
- 140 gramm tejföl
- opcionális petrezselyem
Csipetke
- 1 darab tojás
- 10 dekagramm liszt
- 1 csipet só
Elkészítés:
A karfiolt szedjük rózsáira, nem kell, hogy egyformák legyenek, lehetnek kisebbek és nagyobbak is. Hideg vízzel öblítsük át a karfiolrózsákat, tegyük őket félre egy tálcára.
Vegyünk elő egy nagy fazekat, kezdjünk rántás készítésébe. Kevés olajat és 1 evőkanálnyi lisztet tegyünk a fazékba. Keverjük csomómentesre, majd amikor világos zsemleszíne lesz, vegyük le a tűzhelyről a fazekat. Rakjuk bele a pirospaprikát, majd jöhetnek a karfiolrózsák. Annyi hideg vizet öntsünk a fazékba, amennyi ellepi a karfiolt. Jöhet a só, bors, néha kevergessük, addig, amíg puha nem lesz a karfiol (35-45 perc).
Amikor a karfiol megpuhult, jöhet a csipetke. Amikor a levesbetét majdnem kész, a kis doboz tejfölt is keverjük a leveshez. A csipetke elkészülte után pár percig főzzük még a levest, majd utolsó lépésként friss, durvára vágott petrezselymet adjunk hozzá.
Csipetke:
A lisztet öntsük egy tálba, a közepébe ássunk mélyedést, adjuk hozzá a sót, ebbe üssük bele a megmosott tojást.
Egy villa, de inkább a kezünk segítségével kezdjük el összedolgozni a lisztet és a tojást. Ez a munka nem megúszós, 10 percbe is telhet, amíg elkészül a keményre gyúrt tészta.
Kezdődhet a csipetkekészítés! Csípjünk apró darabokat a tésztából, ujjaink segítségével sodorjuk gabonaszemformára, tegyük enyhén lisztezett deszkára a csipetkét, majd amikor eljött az ideje, adjuk a leveshez.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors