Foszlós, vajas buci reggelihez - Sósan és édesen is isteni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Sem a formázása, sem az elkészítése nem bonyolult a bucinak, a legtöbb időbe az telik, míg pihen a tészta.
Bár kelt tésztás receptről van szó, nem bonyolult a foszlós buci elkészítése, igaz, kell bele élesztő és a dagasztást sem lehet megúszni, de a tényleges munka nem több vele 20 percnél. Fontos, hogy a tésztát kétszer kell pihentetni, először a dagasztás, másodszor a formázás után, ugyanis ettől lesz igazán foszlós és levegős.
A tésztába a víz mellett viszonylag sok tej és olvasztott vaj is kerül, ettől még könnyedebb, lágyabb lesz a végeredmény. A buci picit édeskés lesz, ugyanis cukor is van benne, ennek ellenére sós reggelikhez is tökéletes választás, elég csak arra gondolni, hogy húsvétkor is mennyire jó dolog születik a sonka és a kalács találkozásából.
Buci
Hozzávalók 12 darabhoz
Buci:
- 1 csomag porélesztő
- 125 milliliter meleg víz
- 250 milliliter tej
- 4 evőkanál vaj (olvasztott)
- 2 evőkanál cukor
- 560 gramm liszt
- 0.5 evőkanál só
Kenéshez:
- 1 darab tojás
- olvasztott vaj
Elkészítés:
A porélesztőt és a kézmeleg vizet keverjük össze egy tálban, majd hagyjuk állni, akkor jó, ha buborékok jelennek meg a felszínén.
Közben egy másik tálban keverjük össze a tejet, az olvasztott vajat és a cukrot. Adjuk hozzá az élesztőt, keverjük alaposan össze.
Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet és a sót, majd fokozatosan adagoljuk hozzá az élesztős tejet. Ha van dagasztógépünk, azzal dolgozzunk, nagyjából 5-6 perc alatt áll össze a tészta. Ha nincs, kézzel dagasszuk, úgy több időt vesz igénybe, de szépen össze fog állni a tészta, akkor jó, mikor egynemű, rugalmas. Ha túl ragacsosnak érezzük, mehet még hozzá egy pici liszt.
A tésztát fedjük le egy tiszta konyharuhával, majd szobahőmérsékleten hagyjuk pihenni 1 órát.
A megkelt tésztát borítsuk lisztezett felületre, majd vágjuk 12 egyforma darabra. Formázzunk belőlük golyókat. Tegyük őket sorban egy kivajazott, 23x28 centiméteres jénaiba vagy tepsibe. Fedjük le a tálat, majd hagyjuk szobahőmérsékleten pihenni a bucikat további 30 percig.
Melegítsük elő a sütőt 190 fokra. A tojást verjük fel, majd kenjük le vele a bucik tetejét. Toljuk a sütőbe őket, 20 percig süssük. Mikor kész, kenjük át a tetejüket olvasztott vajjal. Melegen vagy hidegen kínáljuk.
Fotó: Getty Images