Emlékszel még a pacsnira? Süsd meg otthon a retró péksütit
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Ha van valami, ami miatt visszasírom a gyerekkoromat, az a pacsni, ez a vajas, édeskés péksütemény nagyon nagy kedvencem volt.
A pacsni, vagy eredeti nevén pasztrána, olasz eredetű péksütemény. Magyar elnevezése a pacsni, a hatvanas-hetvenes években nagyon népszerű volt. Az én gyerekkoromat is meghatározta, nagymamám rendszeresen vett nekem. Azért is szerettem, mert meg sem kellett kenni, csak úgy magában is isteni volt. Kellemesen vajas, kívül roppanós, belül puha, kicsit édeskés ízére a máig emlékszem. Aztán a pacsni egyszer csak eltűnt a pékségek polcairól.
Már voltak gyerekeim, amikor anyósom egyszer hazajött egy adaggal, ráadásul azzal a hírrel, hogy a lányom is imádja. És valóban, a pacsni íze pont olyan volt, mint gyerekkoromban, a héja ropogott, belül puha volt, és egy bögre kakaóval volt az igazi.
Ha szeretünk kelt tésztával bíbelődni (én imádok), akkor otthon is megsüthető. Most viszonylag nagyobb mennyiséget sütöttem, ebből nekem 11 darab lett, de készíthetünk kisebbeket is.
Pacsni
Hozzávalók 4 személyre
- 650 gramm liszt
- 300 milliliter tej
- 25 gramm élesztő (friss)
- 50 gramm cukor
- 100 gramm vaj
- 1 teáskanál só
Elkészítés:
Az élesztőt morzsoljuk bele langyos, cukros tejbe.
A vajat tegyük be a fagyasztóba.
A lisztbe keverjük bele a sót, majd gyúrjuk össze az élesztős tejjel. Addig gyúrjuk, míg rugalmas tésztánk nem lesz. Ez a tészta akkor jó, ha nem válik el az edénytől, hanem kicsit ragacsos marad. Takarjuk le, és hagyjuk körülbelül 40 percet kelni. Ha megkelt, nyújtsuk ki körülbelül 1 centiméter vastagságúra.
Reszeljük rá a vaj egyharmadát, majd hajtsuk félbe, hogy befedje a vajat, és lapogassuk le. Ezt a műveletet ismételjük meg kétszer. Fél órát még kelesszük így is a tésztát, utána tépjünk belőle gombócokat.
Most jön a formázás: a tésztát a levegőben húzzuk szét az ujjainkkal úgy, hogy a közepéről kezdjük, és nyújtsuk úgy, hogy babapiskóta-formát kapjunk. Tegyük sütőpapírral letakart tepsire, vigyázva, hogy hagyjunk közöttük elég helyet. Hagyjuk még egy kicsit kelni őket, közben melegítsük elő a sütőt 230 fokra.
A pacsnikat addig süssük, amíg aranyszínűek nem lesznek, ez körülbelül 15 perc.
Fotó: Szász Eszter / Sóbors