Szaftos húsgombóc pikáns paradicsommártással: chilivel készítve a legfinomabb
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A sűrű mártást nyugodtan megbolondíthatod, a paradicsom mellé sült paprika is kerülhet, úgy még izgalmasabb és finomabb lesz a szósz.
Tévedés azt hinni, hogy a húsgombócnak csak a svéd és az olasz konyhában van létjogosultsága. A finomságot az egész világon ismerik, szeretik és jó néhány nemzet büszkélkedhet saját, tradicionális recepttel. A magyar konyha sem kivétel ezalól, itt van például a töltött paprika, ha a húsos masszát nem töltöd a zöldségbe, csak golyót formálsz belőle, kész a húsgombóc.
Talán az olasz húsgolyó a legnépszerűbb, amely spagettivel kínálva híresült el, pedig hagyományosan antipastiként, vagyis előételként szokták fogyasztani.
Az alábbi verzió nagyon izgalmas, picit tüzes, persze, ha nem szeretnéd, hogy csípjen, el is hagyhatod a chilit. Ha pedig elrugaszkodnál a hagyományos recepttől, pürésített sült paprikát keverj a paradicsomos szószhoz, hidd el, nem lesz rá panasz!
Pikáns, paradicsomos húsgombóc
Hozzávalók 4 személyre
- 500 gramm darált hús (sertés, marha, csirke vagy pulyka)
- 1 darab alma
- 2 gerezd fokhagyma
- 25 gramm zsemlemorzsa
- 1 fej vöröshagyma
- 400 gramm paradicsompassata
- 200 milliliter víz
- só és bors ízlés szerint
- 0.5 teáskanál kakukkfű
- 1 darab chilipaprika
- olaj szükség szerint
Elkészítés:
Az almát pucoljuk meg és reszeljük le.
A darált húst tegyük tálba, adjuk hozzá a reszelt almát (a levét nyomkodjuk ki belőle), a zúzott fokhagymát, a sót, borsot és a zsemlemorzsát, utána a kezünkkel vagy villával alaposan dolgozzuk egybe a hozzávalókat.
A begyúrt masszát fedjük le, tegyük hűtőbe 30 percre.
A hideg masszából formáljunk közepes méretű golyókat, majd kevés olajon addig pirítsuk a húslabdákat, amíg aranybarna színt nem kapnak (5-10 perc). Sütés közben a golyókat forgassuk, hogy minden oldalán színt kapjanak.
Egy lábasban dinszteljük meg a finomra vágott hagymát, amikor összeesett, öntsük rá a passatát és a vizet, ízesítsük sóval, borssal és kakukkfűvel, a chilipaprikát félbevágva tegyük a paradicsommártáshoz. Főzzük félig lefedve, lassú tűzön (10-15 percig), utána tegyük a mártásba a húsgolyókat. Még 5-8 percig főzzük, tésztával vagy rizzsel kínáljuk.
Fotó: Getty Images