Foszlós tészta, gazdag diós töltelék: így készül a szlovén potica
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
Fűszeres zöldségfasírt csicseriborsóval: tartalmas ebéd húsmentesen
Álompuha almás palacsinta: reszelt gyümölcs kerül a tésztába
Tejszínes édeskrumplipüré: fűszeresen készül a krémes köret
Puha áfonyás-mákos kuglóf: egyszerű kevert tészta az alapja
30 perces milánói csirke: parmezán sajt kerül a bundába
Időigényes és összetett, de nem bonyolult az elkészítése a szlovén poticának, amit kuglóf- és kenyérformában is elkészíthetünk.
Ha úgy vesszük, a potica a szlovének bejglije, előszeretettel készítik karácsonyra vagy húsvétra. Az alapja sima kelt tészta mézes, diós, fehérjehabos töltelékkel, és gyakran készítik kulófformában, vagyis "poticnik"-ben, ami direkt erre a célra készült.
A potica ugyanúgy, mint a bejgli, ki tud repedni, úgyhogy ügyeljünk rá, hogy a diós tölteléket úgy oszlassuk el a tésztán, hogy a széleken hagyjunk pár centi helyet szabadon, mert a sütőben a tészta nőni fog, könnyen szétnyílhat és kijöhet a töltelék. Ha szép, fényes tésztát szeretnénk, a tetejét kenjük le langyos tejjel vagy tej és tojás keverékével.
Fontos, hogy a töltelék és a tészta hasonló állagú legyen, hogy ne váljanak el egymástól sütés közben. Ha a tészta nem akar összeállni és nem rugalmas, adjunk hozzá egy kis tejet vagy olvasztott vajat, ha a töltelék száraz, egy kis tejszínnel lágyítsuk. Fontos azonban, hogy a töltelék ne legyen folyós se, ha annak érezzük, akkor zsemlemorzsával sűrítsük.
Potica
Hozzávalók 12 szelethez
Tészta
- 500 gramm liszt
- 5 gramm porélesztő (vagy 10 gramm friss)
- 2 evőkanál cukor
- 270 milliliter tej (langyos)
- 2 darab tojássárgája
- 65 gramm vaj
- 0.5 teáskanál só
Töltelék
- 300 gramm dió
- 60 gramm méz
- 3 evőkanál cukor
- 75 ml tejszín
- 1 evőkanál vaj
- 1 evőkanál rum
- 0.5 teáskanál fahéj
- 1 teáskanál citromhéj
- 2 darab tojásfehérje
- 2 evőkanál cukor
Elkészítés:
Készítsünk elő egy 24 cm-es kuglófformát, de kenyérsütőformát is használhatunk. Vajazzuk ki.
A langyos tejet, a cukrot és az élesztőt keverjük össze egy tálban. 10 percig hagyjuk állni, míg felfut az élesztő.
Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet, a felfutott élesztőt és a tojássárgákat. Gyúrjuk 1 percig, majd adjuk hozzá az olvasztott vajat és a sót. Dagasszuk a tésztát körülbelül 10 percig, míg össze nem áll és puha, rugalmas nem lesz. Takarjuk le a tálat, majd tegyük félre 50-60 pecre, míg a duplájára nem nő a tészta.
Tegyük a diót aprítógépbe, aprítsuk egészen finomra, tegyük félre.
Egy kis lábasban melegítsük össze a tejszínt, mézet, cukrot, vajat, rumot, fahéjat, citromhéjat. Forrásig melegítsük, majd öntsük a darált dióra. Keverjük vele alaposan össze, majd tegyük félre hűlni.
Egy másik tálban verjük a tojásfehérjét kemény habbá a 2 evőkanál cukorral együtt. A tojásfehérjehabot forgassuk a szobahőmérsékletű diós masszába.
Lisztezzünk be egy munkafelületet, borítsuk rá a tésztát, nyújtsunk belőle egy 40 x 35 cm-es kb. 0,5 cm vastag téglalapot. Kenjük rá a diós tölteléket, mindenhova jusson belőle, de a szélein hagyjunk kb. 2 centiméter helyet. A hozzánk közelebb eső végétől kezdve szorosan tekerjük fel a tésztát. Tegyük a feltekert tésztát az előkészített kuglófformába körben. Fontos, hogy a tészta széle/vége felül legyen, kicsit nyomkodjuk a tekercs többi részéhez, nehogy szétnyíljon sütés közben.
Fedjük le a formát, majd tegyük meleg helyre 45-55 percre.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
Kenjük le a tésztát langyos tejjel, majd szúrjunk lyukakat a tetejébe fogpiszkálóval, hogy ne keletkezzenek légbuborékok a tésztában. Tegyük a sütőbe, 45 percig süssük 180 fokon, majd további 20-25 percig 160 fokon, amíg aranybarna nem lesz. Hagyjuk hűlni pár percig, majd borítsuk ki a formából, porcukorral megszórva tálaljuk.
Fotó: Getty Images