Omlós, extra puha sörkifli: bármivel megszórhatod a tetejét
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A sörkifli tésztája napokig puha marad, reggelire, vacsorára is szuper választás, könnyedén csomagolható és szállítható.
Ha még sosem sütöttél sörkiflit, itt a remek alkalom, hogy megpróbáld, ez a recept tényleg tökéletes és még nem is különösebben bonyolult. Természetesen, mivel kelt tésztáról van szó, időigényesebb az elkészítése, de a formázáson kívül nincs vele sok munka.
Ha bedagasztottad a lágy, rugalmas tésztát, meg kell várni, míg duplájára nő, utána lehet vele dolgozni. A kiflik megformázásához a tésztát kör alakúra kell kinyújtani, majd háromszögekre vágni és a hosszabbik oldalától feltekerni. Azért, hogy minél puhább és foszlósabb legyen a tészta, olvasztott vajjal érdemes megkenni.
A kifliket szinte bármivel díszítheted, szórhatsz a tetejükre szezámmagot, reszelt sajtot, egész mákot, köményt, bátran egyéni ízlésre szabhatod.
Sörkifli
Hozzávalók 32 darabhoz
Sörkifli:
- 2.5 deciliter tej
- 2 evőkanál tejföl
- 1 csapott evőkanál cukor
- 5 dekagramm élesztő (friss)
- 50 dekagramm liszt
- 2 teáskanál só
- 1 deciliter olaj
- 1 darab tojás
- 5 dekagramm vaj (kenéshez)
Tetejére:
- 1 darab tojás (kenéshez)
- szezámmag, sajt
Elkészítés:
A tejet és a tejfölt keverjük össze, adjuk hozzá a cukrot, majd tegyük a mikróba 20 másodpercre, míg langyos nem lesz. Morzsoljuk bele a friss élesztőt, majd tegyük félre, míg felfut.
A lisztet szitáljuk egy tálba, keverjük bele a sót, majd ássunk a közepébe egy mélyedést, üssük oda a tojást, öntsük bele az olajat és a felfutott élesztőt. Dolgozzuk össze a tésztát, mikor összeállt, borítsuk ki enyhén lisztezett felületre, majd dagasszuk 5-10 percig, lágy, rugalmas tésztát kell kapnunk. Fedjük le, majd meleg helyen 1 órát kelesszük.
Ha a duplájára nőtt, gyúrjuk át, majd osszuk négyfelé, formázzunk cipókat belőle. Az első cipót tegyük lisztezett felületre, majd nyújtsuk ki fél centi vastag körre. Vágjuk a kört 8 részre, majd az így kapott háromszögeket kenjük meg olvasztott vajjal. A hosszabbik felétől kezdve tekerjük fel őket, majd picit hajlítsuk meg, hogy kiflialakot kapjunk. Tegyük őket sütőpapírral bélelt tepsire. Járjunk el így a másik három cipóval is, majd fedjük le a tepsit konyharuhával, kelesszük így is 15-20 percet a kifliket.
Közben melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Verjünk fel egy tojást, majd kenjük le vele a kiflik tetejét, szórjuk meg őket ízlés szerint szezámmaggal vagy reszelt sajttal. Toljuk őket a sütőbe 15-20 percre, ha aranybarna a tetejük, elkészültek.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors