Illatos, színes sültpaprika-krémleves - Feldobja a tavasz elejét
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Már unjuk a hűvös időt és a gyökérzöldségekből készült ételeket? Ezzel a színpompás paprikakrémlevessel egy szempillantás alatt a tányérunkra varázsolhatjuk a nyár ízeit.
Ha valaki, akkor én imádom a telet. De ilyenkor, tél végén, azért már eszembe jut néha a nyár, amikor minden színpompás, a piac tele van friss zöldfűszerekkel, érett gyümölcsökkel és zöldségekkel.
Az egyik, ami legjobban hiányzik a téli zöldségrepertoárból, az a friss, ropogós paprika. Mivel alapvetően a helyben termő zöldségek és a szezonalitás híve vagyok, nem szívesen veszek se a világ másik végéről ide utaztatott kaliforniai paprikát, se pedig fóliás "bolond-paprikát". Pedig, példának okáért, a kápia még ilyenkor is szépséges, úgyhogy megértem, ha valaki alkalmasint elcsábul. Ebben az esetben a sütőben, vagy ha van lehetőségünk, egy jó kis platnin pörköljük feketére a paprikákat.
Ha azonban nem engedünk szezonális elveinkből, de mindenképpen szeretnénk paprikakrémlevest készíteni, akkor használjunk házilag eltett vagy bolti, marinált sült paprikát. Így még a sütéssel sem kell bajlódni, azon nyomban neki is láthatunk a leves elkészítésének. Pofonegyszerű és gyönyörű étel.
Paprikakrémleves
Hozzávalók 4 adaghoz
- 3 darab kápia paprika
- 2 darab édesburgonya kicsi
- 1 darab póréhagyma
- 5 deciliter zöldségalaplé
- 1 csipet édesnemes parika
- ízlés szerint só
- ízlés szerint balzsamecet
- 1 marék laskagomba
- 2 evőkanál ghee vaj vagy más zsiradék
Elkészítés:
Ha friss kápiával dolgozunk, mossuk meg a paprikákat, szurkáljuk meg villával vagy hústűvel, majd tegyük egy sütőpapírral kibélelt tepsibe, és 220 fokra előmelegített sütőben süssük. Míg a paprikák sülnek, daraboljuk fel a pórét és az édesburgonyákat. 20 perc elteltével fordítsuk meg a kápiákat és így süssük újabb 20 percig, vagy addig, míg fekete és hólyagos nem lesz. Ekkor vegyük ki a sütőből és tegyük félre letakarva. Várjuk meg, amíg kihűl, mert akkor sokkal könnyebben le lehet húzni a héját. Ha marinált paprikával dolgozunk, akkor csak csöpögtessük le a paprikákat és daraboljuk fel.
A lábosban melegítsük meg a ghee vajat vagy a zsiradékot, amit használunk. Dinszteljük meg benne a hagymát egy kevés sóval, majd adjuk hozzá az édesburgonyát, és úgy pároljuk néhány percig. Végül jöhet bele az előkészített kápia. Sózzuk, paprikázzuk, majd öntsük fel az alaplével. Főzzük puhára a zöldségeket. Pürésítsük a levest, végül ízesítsük egy kis balzsamecettel, ha kell sózzuk.
Tálaljuk ghee vajban párolt laskával, pirított magokkal, zöldfűszerekkel, egy löttyintés olívaolajjal.
Fotó: Pataki-SzabóFruzsi/Só&Bors