Tejszínes, főzött krémmel töltött pite: vanília és fahéj is ízesíti
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A tejszín nem habként, hanem főzött krémként van jelen a töltelékben, a fahéjtól és a vaníliától pedig igazán finom lesz.
A „sugar cream pie”, vagyis az édes, tejszínes krémmel töltött pite biztosan le fog venni a lábadról, a selymes, vaníliás krém önmagában is mennyei, de a rákaramellizálódott fahéjas cukortól lesz elképesztően finom. A vajas pitetészta is megér egy misét, amelyet akár előre is elkészíthetsz.
Fontos, hogy a tésztát elő kell sütni, valamilyen nehezékkel told a sütőbe, úgy nem púposodik fel. Az elősütés abban is szerepet játszik, hogy az omlós, vajas tésztát ne áztassa el a krém, illetve egy időben legyen kész vele.
Maga a krém egyszerűen, egyszerű alapanyagokból készül, mégis gazdag, selymes, isteni finom. Az alapja tejszín, amelyet keményítővel sűrítünk, majd vajtól lesz krémes, a vaníliától pedig mennyei.
Tejszínes krémmel töltött pite
Hozzávalók 8 szelethez
Tészta:
- 170 gramm liszt
- 1 ek cukor
- 1 csipet só
- 110 gramm vaj
- 60 ml hideg víz
Töltelék:
- 200 gramm cukor
- 35 gramm keményítő
- 1 csipet só
- 620 ml habtejszín
- 3 ek vaj
- 2 tk vaníliakivonat
Tetejére:
- 2 ek vaj
- 50 gramm cukor
- 1 tk fahéj
Elkészítés:
Készítsük el a tésztát: a lisztet, a cukrot és a sót keverjük egybe. Adjuk hozzá a kockákra vágott hideg vajat, gyors mozdulatokkal dolgozzuk egybe, míg morzsás állaga nem lesz. Öntsük hozzá a hideg vizet, dolgozzuk egybe a tésztát. A tésztagombócot lapítsuk ki, csomagoljuk folpackba, majd tegyük minimum 1 órára a hűtőbe.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Ha letelt az idő, nyújtsuk ki a tésztát kb. 26 centis körré, majd tegyük egy kivajazott 23 centis piteformába úgy, hogy az oldalaira is jusson belőle. Mivel sok lesz a krém, mélyebb formát használjunk.
A pitetésztára tegyünk sütőpapírt, majd szórjunk rá valamilyen nehezéket (szárazbabot vagy lencsét), toljuk a sütőbe 30-35 percre. Félidőnél vegyük le róla a súlyt, úgy süssük tovább. Tegyük félre.
Készítsük el a tölteléket: egy lábasban keverjük össze a cukrot, a keményítőt és a sót. Öntsük rá a tejszínt, keverjük csomómentesre, majd közepes lángon melegítsük, míg a cukor elolvad és a krém be nem sűrűsödik. Nem szabad forrnia, úgyhogy lejjebb vehetjük a lángot, ha úgy ítéljük meg. Amikor olyan az állaga, mint egy hígabb pudingnak, vegyük le a tűzről, keverjük bele a vajat és a vaníliakivonatot. Hagyjuk teljesen kihűlni, még szilárdulni fog.
Öntsük a kihűlt krémet a tésztára. Hagyjuk picit hűlni, míg a teteje megszilárdul.
Melegítsük elő a sütőt 160 fokra.
Kenjük le a tetejét olvasztott vajjal, majd szórjuk meg fahéjas cukorral.
Toljuk a pitét a sütőbe 20 percre, míg a tetején karamellizálódik a cukor.
Ha kész, hagyjuk picit hűlni, majd tegyük a hűtőbe pár órára, hogy tökéletes legyen a textúrája.
Fotó: Getty Images