Csipetkés zöldborsóleves nyáriasan – Csak friss hozzávalóból készül
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nyáron a zöldségek közül talán a friss, zamatos zöldborsót várom a legjobban, főleg azért, hogy levest készítsek belőle.
A friss zöldborsóval az a baj, hogy miközben pucolom, sokkal több kerül belőle a számba, mint a tálba. Azért mindig megpróbálkozom vele, de nem túl nagy sikerrel. Amikor biztosra akarok menni, előre pucolt zöldséget veszek, mert a kedvencemet, a nyári zöldborsólevest sokszor el kell készítenem a szezonban.
Nemcsak a zöldborsó édes és finom ilyenkor, hanem a sárgarépa is, együtt csodás ízt adnak a levesnek. Ebből a levesből nem hiányozhat a csipetke, ami abban különbözik a galuskától, hogy keményebb tésztájú, illetve kell hozzá türelem, mire belecsipkedjük a levesbe. Ha valaki egészségesebb változatban szeretné, a csipetkét zablisztből is elkészítheti.
Zöldborsóleves csipetkével
Hozzávalók 4 adaghoz
Zöldborsóleves
- 500 gramm zöldborsó
- 2 szál fehérrépa
- 2 szál sárgarépa
- 1 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 marék petrezselyem
- 1 teáskanál liszt
- 1 kávéskanál pirospaprika
- ízlés szerint bors
- 1 kávéskanál só
- 1 evőkanál vaj
Csipetke
- 1 darab tojás
- 90 gramm liszt
- 0.5 kávéskanál só
Elkészítés:
A sárgarépát és a fehérrépát tisztítsuk és pucoljuk meg, majd karikázzuk fel. A fokhagymát vágjuk apróra. Egy vöröshagymát pucoljunk meg és vagdossuk be.
Egy lábasban melegítsünk vajat, és egy kevés ideig pároljuk rajta a répákat. Ezután tegyük rá a fokhagymát, majd egy perc múlva a zöldborsót. Szórjunk rá lisztet és pirospaprikát. Pár perc pirítás után öntsük fel vízzel úgy, hogy ellepje, majd tegyünk bele egy vöröshagymát. A vöröshagymát érdemes egy fűszerlabdába tenni, hogy miután belefőtt az íze, ki tudjuk venni egészben. Sózzuk, borsozzuk a levest, és alacsony lángon főzzük úgy, hogy közben bugyogjon.
Készítsük el a csipetkét. A tojást üssük egy tálba, a lisztet folyamatosan keverjük hozzá. Az a lényeg, hogy kicsit keményebb legyen a tészta, mintha galuskát készítenénk. Sózzuk meg ízlés szerint. Nyújtsuk ki, csipkedve tegyük a forrásban lévő levesbe. Addig főzzük, amíg fel nem jön a tetejére.
Ha kész, vegyük ki a levesből a vöröshagymát. A levesbe ízlés szerint szórjunk összevágott petrezselymet.
Fotó: Szász Eszter /Sóbors