Nagymamám zserbójának nincsen párja, így készíti évek óta
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Mamám minden ünnepi alkalomra elkészíti a tökéletes zserbóját: legyen szó szülinapról, névnapról vagy karácsonyról, de utóbbinál évek óta kötelező elem. Nálunk tényleg nincs karácsony zserbó nélkül.
A recept így tökéletes, ahogyan van, egyetlen pontját sem érdemes megváltoztatni. Mégis van két apró dolog, amellyel már mamám is megreformálta a receptjét, bár végül mindig visszatértünk az eredetihez.
Az egyik a lekvár. A zserbóba baracklekvár való, ez nem vitás, de kíváncsiságképpen - meg mert rábeszéltem mamát - próbáltuk már málnával és szilvával is. Isteni finom volt az a két verzió is, úgyhogy ha éppen elfogyott a lefőzött baracklekvárunk, akkor se essünk kétségbe, meg lehet csinálni más fajtával is.
A másik dolog a kakaómáz. Ezt mindig mama főzi meg cukorból és kakaóból, de ha nincsen ehhez kedvünk, vagy van otthon felesleges táblás csokoládénk - ami nálunk sosem fordult még elő -, akkor természetesen olvasztott csokival is bevonhatjuk.
A zserbó egy időigényes recept, foglalkozni kell a tésztával, pihentetni, nyújtani, pihentetni - ebben a sorrendben. Azonban minden egyes ráfordított másodperc megéri, mert egy valódi házi, különlegesen finom és nagy adag sütemény készül belőle.
Zserbó
Hozzávalók 8 adaghoz
- 60 dekagramm liszt
- 30 dekagramm vaj
- 10 dekagramm cukor
- 1 deciliter tej
- 1.5 dekagramm élesztő
- 4 darab tojássárgája
- 0.5 deciliter rum
- 1 csipet szódabikarbóna, só
- 40 dekagramm dió
- 40 dekagramm sárgabaracklekvár
- 30 dekagramm cukor
- 15 dekagramm porcukor
- 5 dekagramm kakaópor
- 2 evőkanál forró víz
- 5 dekagramm vaj
Elkészítés:
A lisztet morzsoljuk el a 30 dkg vajjal. A tejet picit melegítsük fel, hogy langyos legyen, tegyünk bele 1-2 teáskanál cukrot, majd morzsoljuk bele az élesztőt. Ha megdagadt az élesztő, adjuk hozzá a liszthez.
A 10 dkg cukrot tegyük bele a rumba, hagyjuk kicsit ázni. Öntsük hozzá a liszthez, majd adjunk hozzá 2 tojássárgáját, szódabikarbónát és egy csipet sót. Dolgozzuk össze a tésztát, majd tegyük egy órára a hűtőbe pihenni.
Készítsük el a tölteléket: A diót keverjük össze a cukorral, készítsük elő a lekvárt.
A tésztát osszuk el három egyenlő részre, nyújtsuk ki őket téglalap alakúra a tepsink mérete alapján.
Kenjük ki vajjal a tepsit, majd mehet bele az első tésztalap, oszlassuk el rajta a lekvár és a cukros dió felét. Erre mehet a másik lap, majd a töltelék másik fele, végül borítsuk rá a harmadik tésztalapot. Kenjük meg tojássárgájával, szurkáljuk meg villával és pihentessük 45 percig.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, kenjük át még egyszer tojássárgájával a tésztát, majd mehet a sütőbe 45 percre. Ha elkészült, várjuk meg, míg kihűl, utána álljunk neki a máznak.
A porcukrot, a kakaót és a vizet tegyük fel egy kis edényben melegíteni, ha nagyon sűrű, adhatunk még hozzá egy kis vizet, de ne legyen folyékony. Ha már egyneművé váltak a hozzávalók, vegyük le a tűzről, keverjük hozzá a vajat is. Egy fényes, sűrű masszát kell kapnunk, ezzel vonjuk be a zserbó tetejét.
Fotó: Sági Zsófia/Só&Bors