Így készíts kókuszitalt házilag: nem csak a kávédhoz használhatod
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
Házilag kókuszitalt készíteni a világ egyik legegyszerűbb dolga, hiszen kevés hozzávalóból is megvan, és mindössze egy turmixgépre van hozzá szükség. A bolti változatok pedig meg sem közelítik, annyira jó!
Évek óta használok kókuszkészítményeket, hiszen számomra ezek váltak be a legjobban a tejtermékek és más – kevésbé egészséges – alapanyagok pótlására.
A kókuszkrém, a kókuszital, a kókuszolaj vagy éppen a kókuszliszt mind tápanyagdús és könnyen elérhető hozzávalók, amelyek ráadásul számos diétába beilleszthetők, és még gluténmentesek is. A kókusztej vagy -ital (ahogy hivatalosan a növényi tejpótlók nevezhetők) kiváló alternatívája a tehéntejnek, de ha számodra is fontos a környezettudatosság és a fenntarthatóság, akkor a szója-, mandula- vagy rizsitallal szemben is ez a legjobb választás. Ha kíváncsi vagy rá, hogy miért, akkor ebben a korábbi cikkemben olvashatsz róla részletesebben.
Bár a kókusz az egyik legelterjedtebb növényi tejpótló, és a legtöbb boltban és szupermarketben elérhető, a házi készítésűvel egyik sem veszi fel a versenyt – legalábbis ár-érték arányban biztosan nem. Ha te sem akarsz eszméletlen összegeket költeni egy olyan termékre, amely 2-3% kókuszt tartalmaz, akkor készítsd el a saját, házi verziódat, és még kedved szerint ízesítheted is.
Így készítsd
Az alaprecepthez mindössze 1 liter vízre és 1,5-2 bögre kókuszchipsre van szükséged. Ha chips épp nincs kéznél, akkor kókuszreszelék is megteszi, azonban azt tapasztaltam, hogy utóbbival kevésbé lesz aromás a kinyert ital. Ha ezeket előkészítetted, akkor kövesd az alábbi lépéseket.
- A vizet melegítsd forrásig.
- Tedd a kókuszchipset turmixgépbe, és öntsd rá a forró vizet. Hagyd ázni 5 percig.
- Magas fokozaton turmixold néhány percig, amíg egy sűrű, krémes folyadékot kapsz.
- Teríts egy tiszta konyharuhát vagy magtejszűrő zsákot egy nagyobb tál fölé, és szűrd át rajta a kókuszpürét.
- A legjobb, ha hagyod magától átcsöpögni, a végén pedig nyomkodd ki a benne maradt folyadékot.
- Öntsd egy jól záródó üvegbe, és fogyasztásig tárold hűtőben. 5-6 napig eláll.
Mivel a házi készítésű kókuszital nem tartalmaz adalékanyagokat, előfordulhat, hogy kiválik belőle a kókuszkrém. Ebben az esetben egyszerűen rázd össze fogyasztás előtt.
Ezekkel a kiegészítőkkel dobd fel
A kókusz önmagában is egy különleges aromájú alapanyag, de ha szívesen kísérletezel a konyhában, akkor átszűrés után adj az italodhoz kiegészítő ízeket.
- A vaníliás kókuszitalhoz: fél tk. vaníliakivonat.
- Az epres kókuszitalhoz: fél bögre friss vagy fagyasztott eper pürésítve.
- A csokis kókuszitalhoz: 2 tk. kakaópor + fél tk. vaníliakivonat.
Mire használhatod?
Szinte bármire, amit tehéntejjel készítenél! Tökéletes hozzávalója ázsiai curryknek, a thai kókuszos levesnek, a thai kókuszos rizsnek, smoothie-knak, zabkásának, tejberizsnek, és akár a kávédat is új szintre emelheted vele. És a maradék kókuszpürét se dobd ki, hiszen felhasználhatod zabkásához, smoothie-khoz, kekszekhez és akár muffinhoz is.
Fotók: Getty Images