Lángra lobbant az olaj a serpenyőben? A víz nem segít, csak nagyobb bajt okoz
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Amikor a serpenyő lángra kap, az csak egy esetben jó, ha a benne található égetett szesszel flambírozol, más esetben bajt jelent.
A főzés nem extrém időtöltés, ha odafigyelsz, nem érhet nagyobb baleset. Persze előfordulhat, hogy szeletelés közben megvágod az ujjad vagy sütés közben megégeted a kezed, de ez az otthonod biztonságát nem veszélyezteti. Egyetlen egy tényleg komoly veszélyforrás van, ha serpenyőben, forró olajban sütsz. A forró olaj egyrészt kifröccsenhet és megégethet, de ennél sokkal nagyobb baj, ha meggyullad.
Ha a sütéshez használt zsiradék túl forróvá válik, akkor meggyulladhat. Amikor olajat forrósítasz, először forrni kezd, majd füstölni, a végén lángra kap. A növényi olajok égéspontja 230 Celsius-fok, az állati zsiradékok pedig már 190 Celsius-fokon meggyulladhatnak. A legjobb, ha nem várod meg, amíg az olaj eléri ezt a hőmérsékletet.
Amikor zsiradékot forrósítasz, mindig maradj a serpenyő mellett. Legyen a kezed ügyében egy fedő, illetve még jobb, ha hőmérőd is van, amellyel meg tudod mérni az olaj hőmérsékletét. Ha füstölni kezd és furcsa, maró szagot érzel, azonnal kapcsold ki a tűzhelyet és vedd le a gázról az edényt. A füst az első figyelmeztető jel, hogy az olaj hamarosan meggyullad. Reméljük, sosem kerülsz ilyen helyzetbe, de ha mégis, az alábbiakat tudod tenni.
Ha mégis kigyullad az olaj
Kapcsold ki a tűzhelyet. Ne próbáld meg az edényt mozgatni, mert kifröccsenhet az égő olaj a ruhádra vagy más, gyúlékony anyagra. Azonnal takard le az edényt egy fedővel, hiszen így elveszed a tűztől az oxigént és elalszik. Csak fémből készült fedőt használj, az üveg megrepedhet. Ha nem túl nagy a tűz, akkor szórj rá bőven szódabikarbónát, mert az eloltja a lángot. Ha nagyobb a tűz, használd a porral oltó készüléket. Amennyiben semmi nem segít, azonnal hívd a 107-et, vagyis a tűzoltókat.
Amit semmiképpen ne tegyél
Ne használj vizet. Ha vizet öntesz az olajra, kifröccsenhet és a tűz továbbterjedhet, a párolgó víz ugyanis hordozhatja a zsír részecskéit. Ne mozgasd az edényt, bár elsőre jó ötletnek tűnhet, ha kiviszed a lakásból, mégse tedd. Ha nem vigyázol, az olaj megégethet, még nagyobb bajt okozva ezzel. Ne szórj semmilyen más port a tűzre, például lisztet sem, mert hiába ugyanolyan, mint a szódabikarbóna, teljesen máshogy reagál.
Fotó: Getty Images