Selymes, krémes mandulavaj házilag - Mutatjuk, mi a titka
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
Békebeli almás béles: sok gyümölccsel, fahéjjal az igazi
Jól kenhető baconös tojáskrém: ropogós kenyérre kenve mennyei
Diós, lekváros kevert süti: tojás nélkül készül
Ropogós mandulakéregben sült csirke: belül vajpuha és omlós a hús
Itt a körteszezon! Nemcsak finom, de még a szívednek is jót tesz
A mandulavaj elkészítse nem nagy tudomány. Egy turmixgép vagy, ami talán ideálisabb, egy késes aprító szükségeltetik hozzá - és persze mandula.
Sajnos elképesztően finom. Én mindig megfogadom, hogy egyszerre csak keveset használok majd belőle, és hogy soha nem eszek csak úgy bele az üvegbe. Azonban ezt legtöbbször nem sikerül betartani, és egy szempillantás alatt elfogy az isteni mandulavaj.
Számít a minőség
Két kis üveg mandulavajhoz fél kilogramm mandulára lesz szükségünk. A mandula minősége kulcsfontosságú.
Az a tapasztalatom, hogy a gyengébb minőségű magokból készített vaj élvezeti értéke gyakorlatilag nulla. Híre hamva sincs a finom marcipános íznek, amit a jó mandulából készített vaj produkál. Éppen ellenkezőleg, semmilyen íze sincs. Ez elég lehangoló, miután az ember tíz percen keresztül kerregteti az aprítóját, azt kockáztatva, hogy leég a gép motorja.
Úgyhogy azt mondom, ha már belefogunk, csináljuk jól. A kistermelői piacon néha el lehet csípni helyi mandulát, ha sikerül, az szuper. Én sajnos ritkán bukkanok rá kimérős formában beszerezhető magyar mandulára. Ezért marad a bioverzió, abban még nem csalódtam. Bár az ára is borsosabb, azt hiszem, ebben az esetben megéri.
A mandulavaj készítése
Első lépésként meg szoktam pirítani a mandulát. Ilyenkor általában egy méretes vas serpenyőt használok és addig pirítom a magokat, amíg illatozni nem kezdenek. Ezt sütőben is megtehetjük, úgy talán egyenletesebb lesz a végeredmény. Ez esetben tegyük szétterítve a mandulát egy sütőpapírral bélelt tepsibe, és süssük 170 fokon nagyjából 10 percen keresztül. Figyeljünk oda rá, nehogy megégjen. A forró, illatozó mandulát tegyük félre, és várjuk meg, míg kihűl.
Ezután jön a dolog munkás része, úgyhogy jobb is, ha kicsit rápihenünk a dologra. Mi csak felügyelni fogjuk a folyamatot, valamint izgulunk - nem biztos, hogy izgulni fog mindenki, de én szoktam -, és a gép végzi majd az izmos munkát.
Tegyük a mandulát egy csipet sóval a késes aprítóba, és kezdjük el a folyamatot.
Nagyjából félpercenként állítsuk le a gépet, hagyjuk pihenni egy rövid ideig. Ezzel megakadályozhatjuk, hogy leégjen a motor, és ez idő alatt lekaparhatjuk a keverő falára tapadt magokat. Majd ismételjük meg újra ugyanezt. És újra. És újra és újra.
A krém születése
Nagyjából 10 perc múlva megtörténik a csoda. Már nem csak egy tál mandulamorzsát pörget a gép. Kezd összeállni a vaj. Először egy hatalmas mandulalabda formálódik, majd szépen kibontakozik a jellegzetes, krémes állag.
Összefoglalva a mandulavaj egy rémes dolog. Kész anyagi csőd, mert elképesztően finom.
Fotók: Getty Images