Így lesz extrán ropogós a sült krumpli: szuper trükköt mutatunk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A sült krumplit nem lehet nem szeretni, kicsik és nagyok kedvence, amely akkor az igazi, ha kívül ropogós, belül viszont krémes.
Legyen szó hasáb- vagy steakburgonyáról, akkor szeretjük igazán, ha aranybarna és pirult a külseje, belül pedig puha, szétomlik a szájban. A puha, szottyos krumpli ugyanúgy élvezhetetlen, mint a túlsütött, kiszárított hasábok, ha pedig a közepe még nyers és ropog, annál aztán tényleg nincsen rosszabb.
Hiába egy egyszerű ételről van szó, számtalan módon lehet elkészíteni: sütheted bő olajban, sütőben, de akár elő is főzheted, ahogy alább is mutatjuk. Ezzel a technikával garantáltan ropogós lesz a külseje, belül viszont szó szerint krémesre sül.
A krumpli fajtája
Már a burgonya fajtája sem mindegy, sütni valót használj. Amerikában leggyakrabban Russet vagy Yukon Gold krumplival dolgoznak, de itthon más fajta sütéshez ajánlott, lisztesebb típusút is választhatsz. Akkor lesz igazán ropogós a külseje, ha magas a keményítőtartalma.
Az előkészítés
A krumpli előkészítésére is szánj figyelmet: ha tökéletes textúrájú sült burgonyát készítenél, nem szabad túl kicsire szelni. Először is pucold meg, majd kb. 5-7 centis darabokra vágd. Így garantáltan nem fognak szétesni az előfőzés után, ráadásul a nagyobb felületnek köszönhetően több keményítő ül majd ki rá, így ropogósabb lesz.
Az előfőzés
A ropogós sült krumpli titka a szódabikarbónás vízben történő előfőzés. Mivel a szódabikarbóna lúgósító hatású, lebontja a burgonya felszínét, így a benne található keményítő kiül a külsejére, sokkal ropogósabb végeredményt biztosít.
2 kg krumplihoz 2 liter vizet forralj fel, ebbe keverj bele fél teáskanál szódabikarbónát és 2 ek. sót. Mikor forr, add hozzá a krumplit. Kb. 10 percig főzd, még nem kell teljesen puhának lennie, akkor jó, ha a kés már nagyjából belemegy, de még megakad a közepén.
Sütés előtti teendők
A megfőtt krumplit szűrd le, majd hagyd állni kb. fél órát, hogy a folyadék elpárologjon a külsejéről, ha vizes, nem lesz annyira ropogós.
Utána keverd össze a választott zsiradékkal és fűszerekkel: alaposan rázd össze a krumplidarabokat, az a lényeg, hogy a burgonya külsejét beborítsa a megfőtt, picit pépes réteg, amely keményítőben gazdag.
Zsiradékból bármilyet használhatsz, nem csak olajjal működik a recept, zsírral is mennyei lesz. Arra figyelj csak, hogy magas füstpontja legyen a választott zsiradéknak, mivel nagyon forró sütőben sül majd a krumpli. Ha az olaj mellett döntesz, érdemes fokhagymával és zöldfűszerekkel infuzálni (vagyis összemelegíteni, majd leszűrni), mielőtt a krumplihoz adod, így pluszízzel ruházod fel a burgonyát.
A sütés
Szórd a burgonyát egy nagy tepsibe, semmiképp se fedjék egymást a darabok. Az előkészített krumplit forró sütőbe kell tolni, legalább 220-230 fokon süsd. Nagyjából 50 perc kell ahhoz, hogy kívül aranybarna és ropogós, belül pedig krémes legyen, de a sütési idő függ a krumpli keményítő- és cukortartalmától is. Nagyjából 20 perc után forgasd át a darabokat: ha a krumpli alja még ragad a tepsihez, hagyd még sülni, mikor eléggé pirult, magától elválik majd, szépen meg lehet forgatni.
A kész sült krumplit még összeforgathatod friss zöldfűszerekkel és fokhagymával, hogy még finomabb legyen.
Fotók: Getty Images