13 tipp, amitől mennyei lesz a házi hamburger: a hús mellett a bucit is érdemes otthon készíteni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
A világ egyik legkedveltebb étele a hamburger, elmondjuk, szerintünk mitől lesz igazán pazar az otthon készült verzió.
A hamburger igazi amerikai kedvenc, amely először a gyorséttermeket hódította meg, persze piacon, strandon és vásáron is beszerezhető - újabban pedig sorra nyílnak az ígéretes, hatalmas hamburgereket kínáló kézműves éttermek.
Eredetét tekintve mindenki azt gondolja, a hamburger bizony amerikai gyártmány. Egy kis kutatás során azonban sok érdekes információt találni. A hamburger gyökere Európába nyúlik vissza, de konkrét helymeghatározást nehéz mondani. A tatárok már ismerték a fűszeres nyers húst (ma tatárbifsztekként ismert), amely később - a német kereskedőknek köszönhetően - Amerikába is eljutott. Németország legfontosabb kikötője Hamburgban volt, ahol a fűszeres húst kenyérfélébe pakolva árulták, ezt az ételt vitték magukkal a bevándorlók az ígéret földjére.
Ugorjunk kicsit előre az időben. Sok amerikai városban akadtak jelentkezők, akik a hamburgert a saját gyártmányuknak tartották. Az egyik feltaláló hírében Charlie Nagreen állt. Az úriember 1885-ben, a Seymour városában megrendezett vásáron árulta a hamburger ősét, két kenyérszelet közé húsgolyót pakolt, ezt kínálta az éhes látogatóknak. Az emberek szerették a húsos szendvicset, ráadásul nézelődés közben is tudták falatozni.
A hamburger eredete kapcsán még bőven találni legendákat, de annyi biztos, hogy a nagy gazdasági világválság idején már nagyon olcsón lehetett beszerezni. 1940-ben megnyílt Amerika első számú kedvenc gyorsétterme, ahol még nagyobb népszerűségre tett szert a hamburger.
Míg kezdetben csak marhahúsból készítették, ma már mindenféle húsból készülhet a pogácsa, sőt, a vegetáriánusok zöldségből is összeállíthatják. Ahány szakács vagy étterem, annyi hamburger. Könnyedén ízlésre szabható, nehezen találni olyat, aki ne szeretné. Bár mindenkinek megvan a maga kedvenc burgerezője, ne feledd, ezt a kedvelt ételt házilag is el tudod készíteni. Most adunk néhány jó tanácsot, mire figyelj, ha otthon állítod össze a hamburgert.
Milyen húsból készüljön?
A jó húspogácsa szaftos, véletlenül sem száraz: a legjobb, ha hentesnél daráltatod a hamburgernek való marhahúst, akár nyakat, lapockát vagy hátszínt, de ma már az sem számít bűnnek, ha bárány-, sertés-, csirke-, pulyka-, halhúsból készül a pogácsa.
Hogy szaftos és ízletes legyen, sokan azt tanácsolják, vesefaggyú is kerüljön a daráltba 3:1 arányban (hús és vesefaggyú), de ezt az alapanyagot nem könnyű beszerezni, kevés hentes árulja.
A tökéletes húspogácsa titka
Ahány szakács, annyi verzió, mindig lehet olvasni valamilyen új trükkről, amely miatt a húspogácsád csodájára fognak járni. Ilyen bűvös hozzávaló a vaj. Az igazi amerikai, házilag készült húspogácsák masszájába hideg reszelt vaj kerül. A vajnak köszönhetően a hús kellemesen ropogós réteget kap, belül pedig szaftos marad.
Csak bátran a fűszerekkel!
Mindenkinek más az ízlése, érdemes játszani a hús zamatának kialakításával. Van, aki az egyszerű só és bors ízesítésre esküszik, elvégre a tálalásnál kerül még más is a buciba, így nem lesz unalmas. Vannak, akik fokhagymával, dinsztelt vagy nyers finomra vágott hagymával dobják fel a masszát, és persze fűszerek terén is érdemes elengedni magad. Mehet a húshoz kömény, chili, füstölt paprika, zöldfűszer, sőt, még mustárral vagy ketchuppal is megbolondíthatod. A sóval azonban érdemes óvatosan bánni, csak a sütés előtt sózd meg a húspogácsát, hogy ne dobja ki a benne található nedvességet. A lényeg, hogy ne félj a fűszerektől, egy kis hagyma vagy csípős nem árt a darált húsnak.
A hús formázása
Általában 1 húspogácsa 20 dekagramm, mivel azonban mindenkinek más az ízlése, rád van bízva, vastagra vagy vékonyra készíted. A formázásnál arra ügyelj, hogy kör alakú legyen, szépen elférjen a buciban. A profik formát használnak, ebbe nyomkodják bele a húsmasszát - ha leleményes vagy, műanyag palackból te is tudsz formát készíteni. Egyszerűen szabdald szét az üveget, a közepéből vágj ki egy 4-5 centi széles kört, ezt használd formának. A forma alá helyezz fóliát vagy sütőpapírt, így amikor leveszed a gyűrűt, ott marad a tökéletes alakú húspogácsa. Ha szeretnéd, csomagold be a húspogácsát és fagyaszd le későbbre.
Sütés előtt pihentesd
Vannak, akik formázás előtt pihentetik a daráltat, míg mások a formázott húst teszik a hűtőbe. Így vagy úgy, érdemes állni hagyni, hogy összeérjenek az ízek, úgy sokkal finomabb lesz a húspogácsa.
Vigyázz, ne süsd túl!
Grillen vagy serpenyőben is sütheted a húspogácsát kevés olajon. A lényeg, hogy ne süsd túl. A sütési idő a húspogácsa méretétől is függ, serpenyőben oldalanként 8-12 percig ajánlott a sütés, grillen valamivel kevesebb ideig. Ha sertésburgert készítesz, mindig teljesen süsd át a húst, marha esetében rózsaszínre is hagyhatod.
A buci otthon sütve az igazi!
Ha már hamburgert készítesz, a bucira is érdemes időt szánni. Persze boltban is beszerezheted, de a házi verzió sokkal finomabb. A lényeg, hogy a zsemlének legyen tartása, puha legyen, ezért a készítésénél a lisztet mindig szitálva tedd a keverőtálba, a tejet langyosan add hozzá, de a zsiradékról se feledkezz meg, ez lehet vaj vagy olívaolaj. A bucikat sütés előtt mindig pihentesd, a tetejükre szórj szezámmagot, durva sót vagy fekete őrölt borsot, chilit, reszelt sajtot, pirított hagymát, sőt, bacondarabokkal is izgalmasabbá teheted, de ha csak tojással kened meg, úgy is tökély!
Mikor összeállítod a hamburgert, érdemes a félbevágott zsemléket kevés vajon vagy zsiradék nélkül megpirítani, ha esetleg előző nap sütötted a bucit, így felfrissítheted.
Mi kerüljön a hús mellé?
Kész a buci, kész a hús, jöhet az összeállítás. A hamburger üres lenne, ha csak hús lenne benne, kell bele sajt, szósz, zöldségek és még valami plusz. Mutatjuk!
Zöldségek
A leggyakrabban salátalevél, lilahagyma és paradicsom kerül a hamburgerbe, természetesen ez nem jelenti azt, hogy mást ne tehetnél bele. Használj uborkát, akár csemegét, marinált vagy sült hagymát, salátából pedig a fejes és jég mellett kipróbálhatsz mást is, lehet az tölgy, madár, szív vagy rukkola, de még káposztasalátával is lehet próbálkozni.
Szósz
A szószból választhatod a hagyományos majonéz, ketchup, mustár hármast, de te magad is keverhetsz ki ízeket. A legismertebb és legegyszerűbb alapszószhoz ugyanolyan arányban keverd össze a klasszikus hármast, de merészebb, csípősebb vagy édesebb zamatú önteteket is összeállíthatsz.
Sajtok
A sajt sem hiányozhat egy jó burgerből, sokan a húspogácsára olvasztják rá a szeleteket, de csak simán is beleteheted a burgerbe. Sajtok közül használj cheddart, félkemény hollandert, kéksajtot, vagy ha nagyon különleges hamburgert álmodtál meg, rántott mozzarella is kerülhet a buciba, cselekedj ízlésed szerint!
Még mi mehet a buciba?
Pirosra sült bacon, tükörtojás, sült krumpli, de akár tócsni is. Légy kreatív, készíts merész összeállításokat.
Hogyan marad egyben a hamburger?
Az otthon készült - de egyébként a gyorséttermi hamburger is - könnyen széteshet. A titok az összeállításban rejlik: először a zsemle aljára tegyél egy kevés szószt, ez ragasztóként fog szolgálni, utána jöhet a húspogácsa, annak a tetejére a sajt, ezután a zöldségek és más finomságok következnek, a kalap alá pedig ismét szósz kerül. Az elkészült házi burger mellé kínálj sült krumplit, ropogós hagymakarikát és persze a jéghideg italról se feledkezz meg.
Fotók: Getty Images