Így készül a tökéletes habcsók: a maradék tojásfehérje legjobb felhasználása
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Ha valamilyen sütitésztához vagy főzött krémhez csak a tojássárgájára van szükséged, ki ne dobd a maradék fehérjét, légies habcsók készülhet belőle.
Maradék tojásfehérjéből számtalan édesség, reggeli készülhet, mégis az egyik legnépszerűbb felhasználási módja, ha habcsókként születik újjá. A tökéletes habcsók kívül roppanós, belül levegős, szép csúcsos és fényes. Nem nehéz ilyet készíteni, de 1-2 szabályt nem árt betartani hozzá.
Az alapok
A legjobb, ha szobahőmérsékletű tojásfehérjével dolgozol, könnyebb felverni, mint a hideget, és az sem árt, ha minél frissebb a tojás. A habcsókhoz finom szemcsés porcukrot érdemes használni, akkor lesz tökéletes az állaga.
Általánosságban elmondható, hogy 2 db tojásfehérjéhez 10 dkg porcukorra van szükség, ebből lehet csúcsos, kemény habot verni. A cukrot mindig fokozatosan adagold, mikor már lágy hab született a fehérjéből, akkor kezdd el hozzáadni, majd addig verd, míg egészen kemény nem lesz.
A kiegészítők
Két titok van, ha stabil habot szeretnél kapni végeredményül: az egyik a só, a másik az ecet. Ha adsz egy csipet sót a tojásfehérjéhez, sokkal gyorsabban tudod felverni, előbb lesz kemény, stabil a hab. Az ecet pedig abban segít, hogy a habcsók szép fényes legyen, megőrizze a formáját, nem fog kilapulni, csúcsosan kerül ki a sütőből.
Vigyázz, nem szabad túlzásba esni sem a só, sem az ecet használatával, mert az a végeredmény ízén is érződni fog. Utóbbi helyett akár citromlevet is választhatsz.
A hőfok
A habcsókot valójában nem sütni kell, hanem szárítani. A hőfok tehát legyen alacsony, 90-100 fok körüli, és szánd rá az időt a szárításra. Körülbelül egy-másfél órát vesz igénybe, de ez attól is függ, mekkora halmokat nyomtál a papírra.
Ha van a sütődön ilyen funkció, hőlégkeverést is érdemes alkalmazni, hogy minél szebben és egyenletesebben száradjon. Ha szép szabályos formákat szeretnél, habzsákból, csillagcsövön keresztül nyomd ki a habot, ha nem fontos az esztétikum, akkor csak kanalazz halmokat a papírra.
A kész habcsókot lekapcsolt sütőben, nyitott ajtónál hagyd pihenni, ne vedd ki rögtön. Fél óra múlva már kiszedheted, utána száraz helyen tárold. Ha párás helyre teszed, megpuhulnak, ragacsosak lesznek.
Mivel lehet feldobni?
A habcsók masszáját többféleképpen feldobhatod, ha a színén szeretnél változtatni, keverj bele ételfestéket, de érdemes természetes színezéket használni. A habba forgathatsz durvára vágott vagy őrölt diót, mogyorót, mandulát, kakaóport, instant kávét, fahéjat, kókuszt, szinte bármit, amit szeretnél. Fontos, hogy ne nehezítsd el a habot, úgyhogy vigyázz a száraz hozzávalókkal, ha túl sok kerül bele, össze fog esni.
Ha egészen pici habcsókokat készítesz, használhatod őket torták, sütik dekorálására, ha pedig karikát nyomsz belőle a papírra, felakasztva díszként is tökéletesen működik.
Diós habcsók
Hozzávalók 20 darabhoz
- 2 darab tojásfehérje
- 10 dkg porcukor
- 1 kk ecet
- 50 gramm darált dió
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 130 fokra.
A tojásfehérjét verjük habbá, amikor már kezd összeállni, adjuk hozzá a porcukrot, azzal verjük tovább, majd amikor már majdnem kemény, az ecetet is dolgozzuk bele. Szép, fényes habot kell kapnunk.
A darált diót egy spatula segítségével forgassuk a habba.
Töltsük a tojáshabos masszát habzsákba, majd csillagcsövön keresztül nyomjunk halmokat egy sütőpapírral bélelt tepsire, hagyjunk köztük egy kis távolságot.
Toljuk a sütőbe, majd süssük kb. 40-45 percig, míg teljesen ki nem száradnak, de a lekapcsolt sütőben is szikkadnak még.
Fotók: Getty Images