Így készíthetsz tökéletes zöldségpürét: hasznos tippeket mutatunk

zoldsegpure-keszitese
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy egy egyszerű zöldségpürének miért kell ekkora feneket keríteni? Nos azért, mert apróságokon is elcsúszhatsz, ha alábecsülöd e fogás elkészítésének művészetét.

Megfőzöd, lepürésíted, és már kész is. Vagy mégsem? Nos, a zöldségek lepürésítése amennyire egyszerűen hangzik, olyannyira komoly odafigyelést igényel, feltéve, ha nem szereted, amikor a pürében rostszálakba botlasz, vagy ha az darabos lesz, esetleg ízetlen. 

A krémes és sima zöldségpüré titka

A pürésítési technikád már ott elbukhat, ha nem veszed figyelembe, hogy pontosan milyen jellegű zöldségből is készülsz pürét csinálni.

A gyökérzöldségek, a szálas és rostos szerkezetűek, no és persze az olyan zöldségek is, amelyek magukba szívják a vizet, már a kezdet kezdetén meghatározzák azt, hogyan lesz belőlük valódi püré.

zoldsegpure-keszitese

A legtöbb zöldségből könnyedén készíthetsz ízletes, krémes pürét, de ehhez előbb teljesen meg kell főznöd őket. Ezután szabad csak leturmixolni, vagy például a spárga esetében átpasszírozni azt egy szűrőn is, hogy a rostszálak biztosan ne kerülhessenek a kész pürébe.

Így főzd meg a zöldségeket!

Figyelj rá, hogy a zöldségeket mindig apróra és lehetőleg egyforma méretűre vágd, hogy azok egyszerre főjenek meg. Nem utolsósorban a turmixgépnek is könnyebb dolga lesz, ha nem eltérő mértékben főtt zöldségeket turmixol le.

zoldsegpure-keszitese

Ízek és színek

Nem minden a zöldség állagán múlik, mivel az is fontos, hogy ne főzzük se túl rövid, se túl hosszú ideig őket, mert az élénk színekből hamar fakó, halvány, színét vesztett zöldségek lehetnek, vagy éppen kifő belőlük az ízük. Akkor jó a zöldség, mikor már belemegy a villa, de még nem esik darabjaira.

Az utolsó lépés a krémessé váláshoz

Ahhoz, hogy egy zöldségpüré tényleg krémes és selymes legyen, elengedhetetlen, hogy hozzáadj egy kis olajat vagy vajat, illetve akár alaplevet vagy tejet.

zoldsegpure-keszitese

Légy óvatos!

A forró ételek pürésítésénél nagyon fontos, hogy óvatosan csináld, és lehetőleg részletekben. Előtte hűtsd le a főtt zöldséget, mert a forró ételből felszabaduló gőz könnyen égési sérülést okozhat.

Mi a helyzet a rostban gazdag zöldségekkel?

Ezek a zöldségek a szokottnál is macerásabbak, ha pürékészítésről van szó. Ez azonban ne vegye el tőlük a kedvedet, mert az ízük nekik is igazán különleges.

zoldsegpure-keszitese

A spárga- és a zellerpüré esete

Ha ebből a két zöldségből szeretnél pürét készíteni, fontos, hogy még a főzés előtt eltávolíts róluk minden mozdítható rostszálat egy éles késsel vagy hámozóval. Ezután pedig a lehető legpuhábbra főzd őket anélkül, hogy már a lábasban szanaszét főnének és elveszítenék az ízüket és a színüket.

Ha megvolt a pürésítés, a fentebb már említett átpasszírozásról se feledkezz meg! A legtutibb, ha a passzírozást egy merőkanál domború felével csinálod egy szűrőn keresztül.

zoldsegpure-keszitese

Végül az immáron csodaszép, lágy, rostmentes püréhez szintén adj egy kis vajat vagy tejszínt, hogy még ízletesebb és selymesebb legyen a végeredmény.

A szívós padlizsán és társai

A padlizsánból lényegében ugyanúgy készíthetsz pürét, mint a rostban gazdag zöldségekből, azonban egy lépésben mégis picit eltér tőlük. A padlizsánt ugyanis, pontosan azért, mert szívja magába a vizet, nem szabad vízben főzni, hanem inkább süsd vagy párold! Így kevesebb nedvességet tud magába szívni, és nem nem fog felvizesedni, miként az íze sem lesz vizes.

Ennél a zöldségnél bátran próbáld ki, hogy olajat adsz hozzá a pürésítéskor alaplé, tejszín vagy víz helyett, mert az olajtól sűrűbb lesz az állaga.

Fotó forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket az Instagramon