Selymes vajas mártások, ahogy az éttermekben készítik – Sütéshez és habarás helyett is ezeket használd
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
A vaj egy csodás alapanyag, az a zsiradék, amellyel mindegyik étel sokkal finomabb, selymesebb lesz, ahol lehet, érdemes rá lecserélni az olajat.
A vaj az egyik legfontosabb alapanyag, érdemes belőle tartani otthon, de csak jó minőségűt. Már egy szelet vajas kenyér is nagy örömet tud okozni, de a legfinomabb tészták, krémek is vajjal készülnek, a vajon sült húsok sokkal puhábbak lesznek, ahol lehet, tényleg érdemes vajat használni más zsiradék helyett. De nem csak édességbe vagy sütéshez jó a vaj, az igazán jó mártások mind vajjal készülnek.
A mártás, más néven szósz, francia eredetű, a sauce szóból ered. A mártások kiemelik az ízeket, így finomabbá teszik a húsokat, halakat vagy akár a zöldségeket, általuk sokkal szaftosabb lesz az étel. A francia gasztronómia 4 alapmártást különböztet meg, a hollandi mártást, a besamelmártást, a barnamártást és a fehérmártást, utóbbinál rántást kell alaplével felönteni. Ezekben az a közös, hogy mind vajjal készülnek. Persze ezeken a szószokon kívül is rengeteg variáció létezik, de a legtöbbször már az egyszerű olvasztott vaj is feldobja az ételt. Érdemes ezeket a technológiákat is kipróbálni.
Olvasztott vaj
Ez a világ legegyszerűbb mártása, de sokszor bőven elég, hogy akár egy tál párolt zöldséget feldobjon. Arra vigyázz csak, hogy a vaj ne égjen meg, mindig hideg serpenyőben kezdd el melegíteni.
Barnított vaj
A barnított vajnál tulajdonképpen karamellizálni kell a vajat, a benne lévő fehérjék édes, diós ízt kapnak. Nem bonyolult a technikája, csak nagyon oda kell figyelni, nehogy megégjen. A titok a lassú melegítés, hogy a víz elfőjön és az íze koncentrált legyen. Viszonylag lassan készül, viszont egy pillanat alatt odaéghet. Itt találtok egy szuper módszert a vaj barnítására, ami lépésről lépésre bemutatja a folyamatot. A barnított vaj csirkéhez, halhoz és zöldségekhez is tökéletesen illik.
Ghí, vagyis tisztított vaj
Azokon a vidékeken terjedt el a ghí, vagyis a tisztított vaj igazán, ahol a nagy melegben a vaj könnyen megromlott. Ilyenkor tisztított formában használják. Ehhez a vajat kis lángon kell melegíteni addig, amíg kicsapódik belőle a víz, majd a tetejéről a habot le kell szedni, végül az összegyűlt üledéken kívül a megtisztított részt eltenni. Ilyen formában a vaj évekig eláll, kevésbé ég meg sütés közben, mint a sima. Itt találjátok, hogy lehet otthon ghít készíteni.
Fűszervaj
A fűszervajat sima vaj és fűszerek összedolgozásával készítik. Itt is fontos a nagyon jó minőség, szezonban érdemes friss fűszereket használni. A vajhoz csak hozzá kell adni az összevágott vagy összenyomott fűszereket, majd henger alakúra tekerve zsírpapírban a hűtőbe tenni. Ezután szabadon felhasználható. Itt találtok szuper fűszervajrecepteket.
Fotó: Getty Images