Ha így tárolod a vöröshagymát, sokáig eláll: biztos tippet mutatunk
Cikkek
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Eredeti répatorta recept: a legjobb dolog, ami történhet veled és a répával
Ropogós
Puha, ragacsos mézeskalácsos brownie: a fűszerektől illatos
Fűszeres vörösáfonya-szósz: a karácsonyi sültek mellé kötelező
Karácsonyi csokis pöfeteg: álompuha süti a csokirajongóknak
Narancsos mázzal sült, omlós sonka: az ünnepi asztal éke lesz
Remegős, almás sajttorta karamellel: a nagy kedvenc téli kiadása
Biztosan te is találkoztál már azzal a fanyar szaggal és bosszúsággal, amit a romlott hagyma okoz. Sok zöldséggel ellentétben a hagymák viszonylag sokáig elállnak, feltéve, hogy betartasz néhány alapvető tárolási szabályt.
Hagymát szinte minden ételhez használunk, legyen szó egy egyszerű rántottáról, egy levesről vagy egy pörköltalapról. Tartósságát tekintve pedig tuti zöldség, hiszen ha néhány alapvető szabályt betartunk, az eltárolhatóságának idejét akár hetekkel kitolhatjuk.
Hol és hogyan tárold a hagymát?
Az ép, egész, nyers hagyma hűvös, ideális esetben 7 és 12 fok között érzi jól magát. Mivel az otthonodban valószínűleg nincs ilyen hideg, a hagymát fűtetlen helyen próbáld meg tárolni, például garázsban, pincében vagy tárolóban. A hűtő viszont nem jöhet szóba, ott könnyedén megrohad, ugyanis a szárazságot kedveli.
Ha nedvességnek vagy napfénynek van kitéve, könnyedén kicsírázhat, ami megváltoztatja a hagyma ízét. Amíg hűvösben és száraz helyen tárolod, addig a hagyma akár három hónapig is eltartható marad.
Ha nincs se pince, se garázs, tárolhatod a pulton is, de tudnod kell, hogy így az eltarthatósága 2 hét és 2 hónap között fog maximalizálódni.
Emellett fontos, hogy mindig megfelelően szellőztesd az adott helyiséget, különben a hagyma megpenészedhet. Meghosszabbíthatod a hagymák élettartamát azzal is, ha nem halmozod őket egymásra, hanem egymás mellé, egy rétegben teríted ki.
Mi a helyzet a vágott hagymával?
A felvágott, de még nyers hagymát viszont mindig tedd be a hűtőbe. Tartsd légmentesen záródó edényben, és ha lehet, ez üvegedény legyen, hogy a műanyag ne szívja magába a szagokat.
A lezárt edény csökkenti az oxidáció mértékét és a nedvességfelvételt, amelynek köszönhetően a vágott hagyma akár tíz napig is eltartható marad.
Tárolható-e együtt a hagyma és a burgonya?
Lehet, hogy a hagymákat és a krumplit otthon te is együtt tárolod, hiszen hasonló környezetet igényelnek, de ez nem jó ötlet. A hagyma olyan gázt termel, pontosabban etilént, amely a burgonya romlását okozhatja, így érdemes őket külön tartani.
Abban az esetben, hogyha nem tudsz minden szempontra odafigyelni, vagy nem állnak rendelkezésre a körülmények, úgy érdemes csak annyi hagymát vásárolnod, amennyit 1-2 héten belül felhasználsz.
Fotó forrása: Getty Images