A jóféle mézes puszedlit gyerekjáték elkészíteni és jó sokáig eláll
Gömbölygetés, mártogatás
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ó, a mézes puszedli, annyi gyerekkori emlék kapcsolódik hozzá! Meg persze annyi csalódás, sok-sok fűrészporosan száraz puszedlin rágtuk már át magunkat, mennyit ettünk, amiből kispórolták az anyagot. Pedig puszedlit gyártani nem agysebészet, ezt bizonyítandó itt egy aszalt szilvával töltött változat.
A puszedli íze már majdnem ugyanolyan, mint a mézeskalácsnak, csak amíg az utóbbi lapos, és hagyományosan a karácsonyhoz kötjük lélekben (plusz előtte-utána két hónap), a puszedli egy tölthető golyóféle, és bármikor jól jön.
Gömbölygetni mindenki szeret, sőt, akár még a gyereket is bevonhatjuk a melóba (vagy a szomszédét), mindenki hálás lesz. Mi azért, mert nem kell a kezünket összemaszatolni, a szomszéd azért, mert megszabadítjuk egy időre a gyerekétől, a gyerek meg azért, mert a gyerekek imádják az ilyesmit. Csak legyen sokkal több aszalt szilvád, mert a felét el fogja csemegézni, de megéri.
A végén a mártogatás megint jó buli, amit szintén rábízhatunk a kisebbekre. Jó, értem én, aki nem szeret puszedlit sütni, az ne süssön puszedlit, de a helyzet az, hogy ez tényleg annyira jó süti, hogy érdemes megoldani, hogy mindig legyen belőle otthon. Szerencsére eláll.
Egyszerű mézes puszedli
Hozzávalók 30 adaghoz
- 350 gramm liszt
- 40 gramm porcukor
- 120 gramm méz
- 45 gramm olvasztott vaj
- 2 darab tojás
- 2 evőkanál tej
- 1 teáskanál sütőpor
- 2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék (fahéj, szegfűszeg, kardamom, szerecsendió)
- 30 darab aszalt szilva szem (ha nagyok, a fele is elég)
- 2 darab a bevonáshoz tojásfehérje
- 160 gramm porcukor
Elkészítés:
Az így kapott tésztagombócot alufóliába csomagolva fél órára a hűtőbe tesszük pihenni.
A tésztából diónyinál kicsit nagyobb darabot csípünk le, a kezünkkel szétlapítjuk, belecsomagolunk egy szem aszalt szilvát (ha nagyok a szemek, felezzük el), és gömbölyítjük.
Sütőpapírral bélelt tepsire ültetjük, és a kezünkkel egy kicsit lenyomjuk, hogy puszedli-formájú legyen, ne szabályos gömb. Ezt addig folytatjuk, míg az összes tészta el nem fogy.
180°C-ra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt megsütjük, majd hagyjuk kihűlni.
A bevonathoz a tojásfehérjéhez adjuk a porcukrot, és vízgőz fölött kemény habbá verjük. Ebben egyenként megmártjuk a kihűlt puszedliket.
50°C-ra előmelegített sütőben, résnyire nyitott sütőajtó mellett megszárítjuk a mázat: akkor jó, amikor már teljesen matt lett, és nem ragad az ujjunkhoz.
5. Ha nem szeretjük porcukros bevonattal a puszedlit, bevonhatjuk étcsokoládéval is. Kb. 200 gramm csokoládéra lesz szükségünk. A csokoládé negyedét nagyon apróra vágjuk. A többi csokoládét vízgőz fölött vagy mikrohullámú sütőben megolvasztjuk, majd hozzákeverjük az apróra vágott csokoládét. Ebben egyenként megmártjuk a puszedliket, majd sütőpapírra ültetjük, míg a csokiburok megdermed.
A kész puszedliket légmentesen záró dobozban tároljuk.