Nagyiféle, laktató becsinált leves: a neve egy technológiai lépést takar
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Alapvetően vicces nevű étel a becsinált leves, főleg, ha az ember először hallja. Nekem nagymamám főzte sokszor, és mindig mosolyogtam, amikor meghallottam a nevét.
Ha igazán házias ízekre vágytam, mindig nagymamámhoz mentem enni. Egyrészt ő mindig azt főzte vagy sütötte, amit kívántam, másrészt olyan nagymamásan készített mindent, ami azóta is hiányzik. Anyu már gyerekkoromban is inkább kísérletező kedvéről volt híres, imádott újdonságokat tesztelni rajtunk. Nagymamámnál viszont a szó legnemesebb értelmében vett békebeli ételeket ettem. Nála szerettem egyedül a bab-, a gulyás- és a mostani recept főszereplőjét, a becsinált levest.
Miért becsinált?
A becsinált leves csak magyarul hangzik mókásan, ha az eredetét nézzük, akkor a módszert, vagyis puhára vagy félpuhára párolást, franciául fricassée-t (frikasszé) jelenti. Így mindjárt elegánsabb. A metódus szerint a fehér húst (csirkét vagy halat) megpárolják, majd apróra vágott zöldséget adva hozzá világos rántással besűrítik. A szó eredetileg befőzöttet jelent.
Annyi biztos, hogy ez jóval laktatóbb, mint a hagyományos húsleves, így utána már legfeljebb egy kis édességet bír el a gyomrunk. A becsinált levesbe igazából bármilyen zöldséget tehetünk, én a sárgarépa mellett zöldborsóval és gombával dúsítottam.
Becsinált leves
Hozzávalók 4 személyre
- 500 gramm csirkeaprólék
- 4 darab sárgarépa
- 1 darab fehérrépa
- 150 gramm zöldborsó
- 100 gramm gomba (szeletelt)
- 4 darab krumpli
- 1 fej vöröshagyma
- 1 evőkanál zsiradék (olaj vagy zsír)
- 1 evőkanál liszt
- 1 evőkanál citromlé
- 1 marék petrezselyemzöld (apróra vágva)
Elkészítés:
A csirkeaprólékot és a zöldségeket alaposan mossuk meg. Zsiradékon, alacsony fokozaton, fedő alatt pároljuk meg a csirkeaprólékot, ezután tegyük hozzá a felkarikázott zöldségeket és a felkockázott krumplit. Folyamatosan kevergetve pirítsuk 10 percet. Szórjuk rá a lisztet, és öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. Forraljunk egyet rajta, majd fedjük le, és főzzük alacsony lángon. Ekkor tegyük hozzá a zöldborsót és a gombát, így főzzük még negyed órát. A végén öntsük hozzá a citromlevet, és szórjuk meg az apróra vágott petrezselyemmel.
Fotó: Getty Images