Egyszerű, omlós tésztájú sajtos rúd - Több napig puha marad
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Régi bevált recept, amit minden ünnepen elkészítek a sós falatok kedvelőinek nagy örömére. Ezek a nagyon sajtos, vajas tésztájú rudacskák percek alatt eltűnnek majd a tálcáról.
A pékségekben mindig van igény az ilyen jellegű sajtos csemegékre, a legtöbben imádjuk és örömmel szerezzük be őket, jók otthonra is, de vihetünk belőlük a munkahelyünkre, suliba, mindig jólesnek ezek a finom falatkák. Az áruk azonban nem mindig barátságos, és olykor nem is a legfrissebbek. Én többször jártam már pórul, ezért, ha sajtos stanglira éhezem, inkább rászánom az időt és elkészítem, több napig is megőrzi a puhaságát a nagyiféle finomság.
Ez a recept még a mamámtól maradt rám, bár én kicsit változtattam az arányokon, de úgy gondolom, ez előnyére vált a tésztának. Egyszerű kis falatkák, igaz, a pihentetési időt nem szabad megspórolni, legyünk türelmesek, hadd álljon az a tészta, akkor lesz igazán finom.
A családom nagyon szereti a sajtot, ezért én a tésztába is teszek belőle, és a tojássárgájával megkent tetejét is alaposan megszórom vele. A tetejére egyébként mást is tehetünk, illik a tésztához a kömény, mák, szezámmag, lenmag.
Sajtos rúd
Hozzávalók 8 személyre
Tészta:
- 60 dekagramm finomliszt
- 25 dekagramm sütőmargarin vagy vaj
- 1 darab tojás
- 1 darab friss élesztő
- 1 teáskanál só
- 30 dekagramm tejföl (20%-os)
- 15 dekagramm sajt (trappista)
Feltét:
- 1 darab tojássárgája
- 30 dekagramm sajt (trappista)
Elkészítés:
A lisztben elmorzsoljuk a friss élesztőt, majd a szobahőmérsékletű vajjal is jól egybedolgozzuk, ezután a tojás és a só is a tálba kerül, valamint kevés tejföl. A tejfölt mindig fokozatosan adjuk a tésztához, mindig annyival dolgozunk, amennyi szükséges az egynemű tészta kialakításához. A kész tésztánk akkor jó, ha nem ragad, puha tapintású.
A tésztát fedjük le konyharuhával, és 1 órán át kelesszük.
A pihentetési idő után a tésztát 1 cm vastagságúra kinyújtjuk, és megszórjuk sajttal. Ezután hajtogatunk. A tészta 1/3-át behajtjuk a 2/3 részéig, majd a maradék 1/3-át ráhajtjuk a tetejére. A tésztát ezután 2 centiméter vastagra nyújtjuk. Én ilyenkor szoktam felvágni tetszőleges csíkokra, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezem őket, a csíkokat megkenem tojássárgájával, majd alaposan megszórom sajttal. Nem muszáj az én változatomat követni, a mamám a kinyújtott tésztát kente meg tojássárgájával, utána szórta meg sajttal, derelyevágóval alakította ki a csíkokat, majd úgy sütötte. Válasszuk a számunkra legkényelmesebb megoldást.
Előmelegített, 190 fokos sütőben 25-30 perc alatt elkészülnek a sajtos stanglik.
Fotók: Getty Images