Isteni, laktató májgaluskaleves: garantáltan átmelegít a hűvös napokon
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
A májgaluska lelke a dinsztelt hagyma és a petrezselyem, de nem csak az íze számít, az állaga is, akkor jó, ha nem esik szét, de nem is kemény.
Imádom a májgaluskát, mégis nagyon ritkán készítek, pedig semmivel sem macerásabb, mint gríznokedlit kikeverni. Első lépésként összedobtam hozzá egy zöldséglevest, abba szagattam bele a májgaluskát, utána pedig csak várnom kellett, míg feljöttek a víz tetejére.
A zöldséglevest készítheted a saját bevált recepted szerint, vagy kipróbálhatod a miénket, de alaplevet is használhatsz, ha van a fagyasztódban. Én mindig főzök a zöldséglevesbe paprikát is, nagyon jó ízt ad a lének, de egy szem paradicsomot is dobhatsz bele, ha van otthon. A zeller zöldjét és a petrezselymet csak a főzés utolsó perceiben add a leveshez, különben elveszik az ízük.
A májgaluska akkor az igazi, ha puha és könnyű, úgyhogy óvatosan adagold a lisztet, inkább zsemlemorzsával sűrítsd a masszát. A májat alaposan tisztítsd meg, távolítsd el belőle az ereket és a hártyát, mielőtt fűszerezed. Hogy igazán finom legyen, dinsztelt hagyma és petrezselyem is ízesíti, a tojás pedig összetartja a masszát.
Májgaluskaleves
Hozzávalók 10 adaghoz
Leves:
- 3 darab répa
- 2 darab fehérrépa
- 1 darab zeller
- 1 darab tv-paprika
- 1 fej vöröshagyma
- 1 csokor zellerzöld
- 0.5 csokor petrezselyem
- 1 teáskanál szemes bors
- ízlés szerint só
Májgaluska:
- 30 dekagramm máj
- 2 darab tojás
- 5 evőkanál zsemlemorzsa
- 2 evőkanál liszt
- ízlés szerint só, bors
- 0.5 csokor petrezselyem
- 1 kis fej hagyma
Elkészítés:
Leves:
A zöldségeket pucoljuk meg. A répákat vágjuk hosszában, majd keresztben félbe, majd a negyedeket is felezzük el, ha szükséges. A zellert vágjuk félbe, a paprika és a hagyma maradhat egészben.
Tegyük az előkészített zöldségeket egy lábasba, majd öntsük fel 3 liter vízzel. Várjuk meg, míg forrni kezd a víz, majd vegyük egészen kicsire a lángot, sózzuk, borsozzuk a levest. Gyöngyözve főzzük 30-40 percig, közben készítsük el a májgaluskát.
Májgaluska:
A májat tisztítsuk meg az erektől, hártyáktól, késsel kaparjuk ki, hogy pépes legyen, de le is lehet darálni.
A hagymát vágjuk finomra, majd egy kevés olajon dinszteljük üvegesre. Adjuk a májhoz.
A petrezselymet aprítsuk össze, adjuk a májhoz az összes többi hozzávalóval együtt. Keverjük össze a masszát, ha nagyon lágy, lehet még hozzá zsemlemorzsát keverni.
Közben nézzünk rá a levesre, ha a zöldségek megpuhultak, adjuk hozzá a zellerzöldet (nem kell összevágni) és az összeaprított petrezselymet. Kóstoljuk meg, sózzuk, borsozzuk.
A májgaluskát szaggassuk bele a levesbe, fontos, hogy a lé ne forrjon, csak gyöngyözzön. Akkor van kész a máj, mikor feljön a leves tetejére, nagyjából 7-10 perc kell neki.
Melegen kínáljuk.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors