
Az alaplé nem egy leves - Ez pedig egy vega verzió
Cikkek


Ropogósra sült sajtos krumpligolyó: könnyen elkészíthető finomság

Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós

Gyors, házi pesztós penne: tejszín teszi krémessé

Pihe-puha kókuszos muffin ropogós morzsával: gyerekjáték az elkészítése

Isteni finom tejszínes, gombás csirkemell: éttermi fogás otthon készítve

Tudod, mi volt Petőfi Sándor és Ady Endre kedvenc étele? Kvízünkben letesztelheted!

Karcsúsító avokádós tonhalsaláta: diéta alatt is jóllakhatsz vele
Egyre többször halljuk, hogy alaplé nélkül nem érdemes konyhát vinni, főzni, élni, na de mi is az az alaplé, miért fontos és hogyan készül a húsmentes verzió?
Az alaplé egy olyan visszafogottan ízes lé, amely arra szolgál, hogy levesek, szószok, húsos raguk folyadék komponensét képviselje. Ha víz helyett ezt használjuk akár egy sima paradicsomleves elkészítéséhez vagy a rizottó locsolgatásához, az étel íze telt, mély, kiegyensúlyozott lesz.
Az alaplé ugyanakkor nem egyenlő a levessel, önmagában nem élvezhetően tömény ízű. Hiszen ebben az esetben nem kiegészítené az ételt, amihez használjuk, hanem elnyomná azt és a benne rejlő ízeket. Egy, a levesnél visszafogottabb módon ízes, kevésbé vagy egyáltalán nem sós lének kell lennie tehát az alaplének.
A zöldségalaplé azért is hasznos dolog, mert bármi csodálatos hatással van rá, amit elsőre konyhaszemétnek gondolnánk. Lehet alaplevet készíteni karfiol-vagy brokkoliszárból, eldobandónak szánt levelekből, spárgaszárból, petrezselyemszárból - szóval minden olyan részéből a zöldségnek, ami valószínűleg tele van ízzel, de mégsem szoktuk megenni. Az alapok a húslevesnél is megszokott gyökérzöldségek, mint a répa, fehér répa, zeller. Ha akad zöldséghulladék, az is hasznos, de még erősebben aromatizálja a levet egy fej hagyma, fokhagyma, esetleg egy kis marék gomba.
Zöldségalaplé

Hozzávalók 10 adaghoz
- 2 darab sárgarépa
- 2 darab fehérrépa
- 2 darab zellerszár
- 0.5 fej vöröshagyma
- 1 fej fokhagyma
- zöldséghulladék
- 1 teáskanál só
- 2 darab babérlevél
- 5 darab egész bors
Elkészítés:
A zöldségeket pucolva, nagyobb darabokban lábosba teszem, felöntöm vízzel, hozzáadom a fűszereket és nagyon alacsony lángon rotyogtatom, míg minden meg nem puhul. A levet leszűrve, félliteres, literes adagokra osztom, ha kihűlt, lefagyasztom.
Fotó: Ács Bori/SóBors