Süss, főzz teával: még a rizottó is finomabb lesz tőle
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A tea a világ egyik legkedveltebb itala, finom és egészséges, melegen és hidegen is jólesik, de nem csak ihatod, sütésnél és főzésnél is bevethető.
Ugye, a tea kapcsán te is rögtön a forró bögrés vagy a jéghideg jeges változatra gondolsz? Nem vagy egyedül, de ha szereted a teát, akkor eljött az idő, hogy felfedezd a benne rejlő lehetőségeket: a kedvelt italt nem csak inni lehet, ízletes fogások készítésénél is hasznát veheted.
Elsőre talán meghökkentően hangzik, azonban a világot járva, a gasztronómiai szokásokat megismerve már nem is tűnik furcsának majd a teával történő főzés. Ha Japánba tévedsz vagy vonz az ország, gyakran találhatod magad szembe olyan különleges, mégis egyszerű megoldásokkal, mint a tea gőzében készült párolt hal vagy zöldség, de még rizottó alá is kerülhet. A teát leggyakrabban víz helyett használják a főzés során.
A japánok a zöld teát olyannyira éltetik, hogy a tea gőzében gyakran párolnak zöldségeket és tengeri herkentyűket, de még saláták ízesítéséhez is használják. A tea aromája jól érződik az ételekben, kellemes lesz az ízük. A tea az étkezések során is jelen van a japánoknál, két fogás között iszogatják, így jobban lehet élvezni az ételek zamatát, valamint segíti az emésztést is.
Süteményekben is van helye!
A tea gőzében készülhet zöldség és hal, de ennyivel nem ér véget az ital konyhai felhasználása. Különböző süteményekben is használható, akár piskótatésztába vagy kekszbe rejtve. Ha kipróbálnád, akkor a tealevelet őröld porrá, így nem lesznek zavaró szálak a tésztában, csak a tea gyengéd aromáját lehet majd érezni.
Mivel a sütemények a krémről is szólnak, a tölteléket is megbolondíthatod teával. Tejes vagy tejszínes töltelék esetén a tealeveleket tejben vagy tejszínben forrald fel, majd hagyd kihűlni. Utána készíts belőle jól kenhető krémet, amit kanalazz piskótára, de a teás tejterméket mártások, levesek készítésénél is felhasználhatod.
Tekints rá fűszerként!
A porrá őrölt tealeveleket használd fűszerként, akár még húsokat is pácolhatsz vele. Húsok mellé válassz karakteresebb aromával bíró teát. Nemcsak a húsok, hanem levesek, raguk, pirított zöldségek ízét is különlegesebbé teheted a teával.
Dobd fel vele a házi tésztát
Nem csak desszertekben van helye, házi tésztába is belegyúrhatod. Japán élelmiszerboltokban akár a tea aromájával készült tésztákat is vásárolhatsz, ha azonban nem tudsz ilyen különleges alapanyaghoz jutni, nincs mese, gyárts házit, amelybe dolgozd bele az őrölt leveleket. A teával készült tészta megjelenésben és ízben is varázslatos.
Fűszervaj teával
Porrá őrölve vajba is keverheted a teát. A tea a vaj színét és zamatát is feldobja. Kend pékárura, vagy húsok, zöldségek sütésénél használd.
Amire figyelj!
- Főzéshez filteres teát érdemes használni, de soha ne áztasd sokáig, mert keserűvé teheti az ételt.
- A teafüvet őröld porrá, mert így a kellemetlen szálak nem kerülnek a süteménybe, ételbe. Ha főzésnél alkalmaznád, akkor szűrd le a teát használat előtt.
Milyen teákat szabad használni?
Légy felfedező és merész, érdemes kísérletezgetni. A leggyakrabban zöld vagy fekete teát használnak, de jázmin-, matcha-, kukicha- vagy más, jó minőségű teát is kipróbálhatsz.
Fotók: Getty Images