A csalán áldásos hatásai: a gyulladáscsökkentés csak a jéghegy csúcsa
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A csalán a népi gyógyászat egyik kiemelkedő gyógynövénye, amelyet lenyűgöző tulajdonságai miatt érdemes beépíteni a mindennapokba!
A csalánt (Urtiva dioica) legtöbben makacs gyomnövényként ismerik, amely kellemetlen csípős érzést hagy maga után, ha hozzáérünk.
A népi gyógyászatban azonban már évszázadok óta használják lenyűgöző tulajdonságai miatt, hiszen egész Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában is őshonos. Manapság a legegyszerűbben szárított formában, teafűként vásárolhatod meg, de kapszulás vagy cseppes kivonatai is elérhetők. Emellett tavasszal és nyáron frissen szedve különleges ételeket készíthetsz belőle: krémleveshez, főzelékhez és gyakorlatilag bármilyen ételhez használható, ami spenótból készül, hiszen a két növény elkészítése nagyon hasonló.
A csalán szuper kalciumforrás, emellett nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, magnéziumot, vasat és foszfort. Sok vitamin is van benne, legnagyobb mennyiségben C- és A-vitamin.
Gyulladáscsökkentő arthritis esetén
A gyulladáscsökkentés a csalán egyik legismertebb tulajdonsága. Nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint és más antioxidánsokat, így hatékonyan felveszi a harcot a gyulladásokat okozó szabad gyökökkel szemben. Belsőleg tea vagy kivonatok, külsőleg pedig borogatás formájában is jól alkalmazható ízületi gyulladás esetén önmagában, vagy kiegészítő kezelésként más gyulladáscsökkentő készítmények mellett.
Tisztítókúrában is szuper
A csalán másik legismertebb tulajdonsága a vérképző, vértisztító hatása, így tavaszi vagy időszakos tisztítókúrákba, fogyókúrákba is érdemes becsempészni. Erre a célra a legjobb és legegyszerűbb, ha a teáját fogyasztod: 1 bögre teához forrázz le 1 teáskanál szárított csalánt és 1 perc után szűrd le. Mivel a csalán jó vízhajtó, ezért húgyúti fertőzések esetén is hasznos a fogyasztása.
Vércukor szabályozására
A csalán egy UD-1 nevű vegyületet is tartalmaz, amely a véráramba jutva az inzulinhoz hasonlóan viselkedik. Arról azonban nincsenek egyértelmű kutatási eredmények, hogy már kialakult cukorbetegség esetén képes lenne csökkenteni a vércukorszintet.
Szénanátha esetén is bevethető
A csalán szénanátha és más, allergia okozta enyhe légzési nehézség esetén is sikerrel alkalmazható. Ez a hatása annak köszönhető, hogy képes csökkenteni a vérben található hisztamin szintjét, amelyet a szervezetünk akkor termel, ha allergénekkel találkozik.
Fotók: Getty Images