A fogyás 7 legrosszabb módja: ezeket kerüld, ha tartós eredményre vágysz

Fogyas-okosan-cc
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

A divatos, szinte tarthatatlan diéták csak ideig-óráig működnek, ráadásul veszélyesek is lehetnek: a következő módszereket messziről kerüld, ha jót akarsz!

A szigorú diéták ideig-óráig segítik a fogyást, azonban hosszú távon nem biztos, hogy a várt eredményt hozzák.

Ahhoz, hogy tartósan megmaradjon az elért álomsúly, és a kellemetlen mellékhatásokkal se kelljen szembenézned, tarts be néhány egyszerű alapelvet – ahelyett, hogy folyton a mérleg kijelzőjére koncentrálsz, próbálj egészséges életmódbeli változtatásokat bevezetni, amelyeket a fogyás szinte észrevétlenül fog követni. Az alábbi hibákat pedig messziről kerüld el!

Irreális célok kitűzése

Egy héten belül 5 kiló leadása nagyon csalogatónak tűnhet, de egyszerűen irreális elképzelés, és nagyon megterhelő a szervezet számára. Helyette próbáld megcélozni a heti fél vagy 1 kilót, amely egy fokozatosabb megközelítés, emellett ha kisebb léptékben haladsz, nagyobb sikerélményben lehet részed.

Fogyas-okosan-1

Divatos fogyókúrák

Kerüld azokat a diétákat, amelyek azt ígérik, hogy néhány hét alatt mozgás nélkül is leolvasztják rólad a zsírt. Ezek általában nagyon korlátozóak, egyféle tápanyagtípus fogyasztását javasolják, és hosszú távon nem is igazán tarthatók. Ilyen például a grépfrútdiéta, de azok sem jobbak, amelyek egyetlen típusú tápanyagra fókuszálnak, mint a fehérje vagy a zsír (lásd ketogén diéta). Ezzel a módszerrel csak annyit érsz el, hogy megvonod a szervezetedtől a számára létfontosságú vitaminokat és ásványi anyagokat, és egészségügyi problémáid alakulhatnak ki.

Étkezések kihagyása

Ha a csökkent kalóriabevitel fogyást eredményez, akkor egy-egy étkezés kihagyása csodákat művelhet, igaz? Nem éppen! A szervezetünk az elfogyasztott táplálékkal jut hozzá a mindennapokhoz szükséges energiához, ráadásul a rendszeresen kihagyott étkezések le is lassíthatják az anyagcserét. Ennek következtében a szervezet kevesebb kalóriát éget el, ami súlygyarapodást eredményez. Az étkezések kihagyását ne keverd össze a bizonyítottan hatékony időszakos böjttel, amely bár korlátozza az órák számát, amikor ehetsz, de ugyanakkor minden szükséges tápanyagot biztosít számodra.

Fogyas-okosan-2

Kiizzadni a kilókat

A testünknek több mint a fele víz. Ez a tény megmagyarázza a kísértést, hogy vastag pulcsiban való edzéssel vagy hosszabb szaunázással egyszerűen „kiizzadj” néhány kilót. A folyamat azonban dehidratáltsághoz vezethet, és az izzadással nemcsak vizet veszíthetsz, hanem létfontosságú ásványi anyagokat és vitaminokat is. Ráadásul az ilyen típusú fogyás még rövid életű is, hiszen amint pótolod a kiizzadt folyadékot, a kilók is visszatérnek.

Megszállott méretkezés

A testsúly nagyon könnyen mérhető, a mérleg azonban csak egy eszköz, nem pedig fegyver – ne fordítsd magad ellen! Ráadásul önmagában a mérleg becsapós lehet: a hidratáltságtól vagy nőknél a havi ciklus fázisától függően más-más számot mutathat, amely nem feltétlenül tükrözi a testzsírszázalékot vagy izomtömeget. Biztosabb módszer, ha egy intervallumot tűzöl ki magadnak, nem pedig konkrét számot vársz a mérlegtől.

Fogyas-okosan

Elhanyagolt folyadékpótlás

A fogyókúra egyik legjobb kiegészítője a megfelelő folyadékpótlás – értsd víz –, hiszen a rendszeres hidratálás étvágycsökkentőként is működik. Emellett a víz segít a szervezetnek a jobb emésztésben, serkenti az anyagcserét és javítja a vérkeringést, így közvetett módon egy energialöketet is ad ahhoz, hogy aktívabb lehess. De mint mindennél, itt is igaz, hogy nem szabad túlzásba vinni, mert a nagyon sok víz képes kimosni a szervezetből az elektrolitokat. A szükséges napi vízmennyiség minimum 30 ml testsúlykilogrammonként, de fokozott izzadás vagy mozgás esetén ez a szám a többszörösére is ugorhat.

Kizárólag az étkezésre és a mozgásra fókuszálsz?

A táplálkozás megreformálása és a testmozgás bevezetése a legtipikusabb lépések akkor, ha valaki fogyókúrába kezd. És bár mindkettő hasznos és szükséges a jó eredmények eléréséhez, a többi életmódbeli változtatás fontosságát sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ha egy eredményes fogyókúra a célod, amellyel hosszú távon megtarthatod az elért formádat, akkor kiemelten fontos a stresszcsökkentés és a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás is. A sok stressz és a kevés alvás ugyanis befolyásolhatja az étvágyat szabályozó hormonokat, és túlevéshez vezethet.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket az Instagramon