Lélegzetelállító panoráma övezi a világ legszebb kávéültetvényeit - Egész évben napsütésben pompáznak
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Háromsajtos, szaftos csirkemell roppanós zöldségekkel: az új családi kedvenc
A szegfűszeg élettani hatásai: mutatjuk az 5 legfontosabbat
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
A legenda szerint a kávét egy etióp kecskepásztor fedezte fel sok ezer évvel ezelőtt, amikor észrevette, hogy az állatai bizonyos cserjék legelése után sokkal élénkebbek lettek.
A cikk támogatója a L'OR kávékapszulák.
Az elbeszélések szerint a hely, ahol a cserjék teremtek, Etiópia Kaffa nevű régiójában volt, innen kapta nevét a kávé. A kis szemekből nyert ital azóta annyira népszerűvé vált, hogy szinte el sem lehet képzelni nélküle az életet.
- Az úgynevezett kávéöv a térítőkön belül helyezkedik el, nagyjából Észak-Florida déli része és Madagaszkár déli része között. A kávé a legjobban a trópusi, szubtrópusi, magaslati éghajlaton érzi jól magát, ahol az éjszakai és a nappali hőmérséklet között jelentős a különbség, de éjszaka sincs túl hideg, a napsütés pedig állandó, a páratartalom pedig kifejezetten magas - magyarázta Szelei Szabolcs kávészakértő. Az úgynevezett kávéövbe 80 ország tartozik, amelyből 50 termel exportra. A kávék között minőségben óriási különbségek lehetnek.
Kis szemű robusta és a nagyobb szemű arabica
A kávéfajták alapvetően két csoportba sorolhatók, robusta és arabica. Előbbi kisebb szemű, a koffeintartalma magas és jobban ellenáll a betegségeknek is. Az arabica nagyobb szemű, alacsonyabb, körülbelül fele olyan koffeintartalmú, érzékenyebb fajta. Minőségben is van különbség, az arabica javára.
A már megpörkölt kávé tárolására nagy figyelmet kell fordítani, mert helytelen tárolás esetén hamar elveszti az aromáját, így az élvezeti értékét is.
Kávéültetvény Kolumbiában, Jerikó város mellett.
A világ kávétermelésének nagy részét, 60-70 százalékát Vietnam és Brazília adja, előbbiben a robusta, utóbbiban pedig mindkettő jelen van. Latin-Amerikában általában az arabica a domináns. Ezeken a helyeken ma már gépesített termelés folyik a körülbelül 700 méter magas fennsíkokon, ami a kávé felvásárlási árát nagyon alacsonyan tartja. Egy évben egyszer szüretelnek, a december és március közötti időszakban.
A specialty kávékat meredek hegyoldalakon termesztik, ahova lehetetlenség géppel elérni, így ott kézzel művelik a földeket, ezért ezeknek a kávéknak jóval magasabb az áruk is. A specialty kávéknak egyébként a túl erős napsugárzás sem tesz jót, sok helyen árnyékoló fákkal védekeznek ellene.
A kávé jellegzetes keserű íze a termesztés különbözőségéből, illetve a pörkölésből adódik. Az olaszos pörkölés erős pörkölést jelent, így kapja meg jellegzetes kesernyés, füstös ízvilágát. A specialty kávékra többfajta aroma jellemző. Az egyik csoportban egyszerre enyhén savanykás és édes, a másik csoportban enyhén csokoládés, mogyorós ízjegyek dominálnak. Az arabica kávéból is több száz fajta létezik a piacon, köztük számos hibrid is. Testesség, savasság és édesség - ez a három szó jellemzi a kávé ízét és textúráját. Ezeknek különböző arányai és kombinációi jellemzők egy-egy országra, illetve régióra.
MINDEN ÍZÉBEN MESTERMŰ
A kompatibilis kávégépek listájához látogass el a weboldalra » www.lorkavekapszula.hu
*Harmadik fél védjegyei nem kapcsolódnak a JACOBS DOUWE EGBERTS-hez.
A legszebb kávéültetvények
A legjobb minőségű kávékat leginkább Latin-Amerika egyes országaiban és Afrika néhány országában termesztik, gyönyörű fennsíkokon, lélegzetelállító panorámával. Nézd meg, honnan érkezik a reggeli kávé a poharadba.
Fotók: Getty Images