Hogyan érdemes használni az eritritet? A kalóriaszegény édesítő előnyei
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
Fűszeres zöldségfasírt csicseriborsóval: tartalmas ebéd húsmentesen
Álompuha almás palacsinta: reszelt gyümölcs kerül a tésztába
Tejszínes édeskrumplipüré: fűszeresen készül a krémes köret
Puha áfonyás-mákos kuglóf: egyszerű kevert tészta az alapja
30 perces milánói csirke: parmezán sajt kerül a bundába
Sokféle édesítőszer közül lehet választani, de mostanában az eritritet dicsérik a legtöbben - elmondjuk, miket tapasztaltunk a használata közben.
Az eritrit egy természetes édesítőszer, tehát egy olyan cukoralkohol, amely természetesen is jelen van sok alapanyagban, például a körtében, dinnyében, gombákban, illetve erjesztett ételekben, mint amilyen a sajt vagy a szójaszósz és a bor.
Míg sok édesítővel, így például az aszpartámmal kapcsolatban aggodalom merült fel az utóbbi évtizedekben, az eritritet még nem érte olyan vád, amely szerint károsítaná az egészséget. Ha mértékkel fogyasztasz belőle, akkor nem okoz semmilyen mellékhatást, ugyanis fel sem szívódik, a vizelettel együtt 24 órán belül teljes egészében távozik a szervezetből. Amikor azonban egyszerre, néhány órán belül nagy mennyiségben eszel vagy iszol belőle, akkor hashajtó hatása lehet, ezért egyelőre üdítőitalokhoz nem engedélyezett a felhasználása.
Cukorbetegeknek is jó
Inzulinrezisztenciában és cukorbetegségben szenvedők is használhatják, ugyanis semmilyen hatása nincs a vércukorra, glikémiás indexe nulla. A szénhidráttartalma is jelentéktelen, száz grammban egy gramm szénhidrát található. Fontos jó tulajdonsága ezek fényében az is, hogy veszélytelen a fogakra nézve, nem okoz fogszuvasodást.
Így használd
Japánban már régóta használják joghurtok, zselék, italok, édességek ízesítésére, sokszor csak keveset adnak a temékekehez ízfokozás céljából. Ha böngészed az összetevők listáját, itthon is sok termékben megtalálhatod, általában a cukor mennyiségének csökkentésére szolgál. Legjobb tulajdonsága mind közül mégis az, hogy nagy a hőtűrő képessége (más édesítőkkel, például az aszpartámmal szemben), ezért kiválóan alkalmas sütésre, illetve desszertek készítéséhez. Nincs mellékíze, csak akkor, ha nagyon nagy mennyiségben használod, bár ezt a fent említett hasmenésveszély miatt sem javasoljuk.
Receptek átalakítása
A legjobb az az eset, mikor egyszerűen csak csökkenteni szeretnéd egy étel cukortartalmát és a megadott mennyiség felét eritritre cseréled. Már ezzel sokkal alacsonyabbá változik az étel kalóriatartalma, ugyanakkor attól sem kell félni, hogy túlzásba viszed az eritrit bevitelét. Ha a megadott cukormennyiség egészét eritritre szeretnéd cserélni, akkor viszont oda kell figyelni arra, hogy az utóbbi édesítő ereje 60-80 százaléka a cukorénak. Így ha egy süteményhez mondjuk 100 gramm cukor kellene, eritritből többet, körülbelül 130 grammot kell adni.
Kombinációk
Gyakorlott cukormentesen sütők gyakran mondják, hogy érdemes kombinálni a különböző édesítőszereket. Sokan keverik például az erős édesítő hatású növénnyel, steviával (az alábbi képen látható) az eritritet, ugyanis a steviának nincs mellékhatása, van viszont egy enyhe mellékíze. Így ha a kettőt kevered, édesebb desszertet kapsz anélkül, hogy félni kéne a mellékíztől vagy a hasmenéstől.
Porcukor helyett
Amikor nyáron csak egy csipet porcukor hiányzik az eperről, simán helyettesíthető eritrittel, elég ledarálni kávédarálóval vagy aprítógéppel egy adagot a kristályos édesítőszerből.
Képek: Getty Images, Ács Bori/Sóbors