
Ezért sírsz, amikor hagymát vágsz. De akkor a zöldhagymától miért nem?
Eláruljuk a megoldást a hagymakönnyek ellen, és megmentjük a sminkedet
Cikkek


Pirított tészta fél órán belül: aromás szósz adja meg az ízét

Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós

10 recept a csirke legkedveltebb részéből: rántva, töltve és levesben is finom

Puha almás-mazsolás muffin: kevert süti pillanatok alatt

Így készül a cigány húzott tészta: szaftosabb ételek mellé tökéletes

Zöldfűszeres burgonyagratin tejmentesen: rakott krumpli francia módra

Tartalmas, tejszínes karfiolleves: sok zöldség gazdagítja
A hagyma az egyik legnépszerűbb zöldségünk, szerte a világon ebből használunk a legtöbbet. Igaz, volt ideje elterjedni, már a bronzkorban, és az ókori Egyiptomban is ismerték, hagymával dörzsölték be a gladiátorok izmait az ókori Rómában, fizettek vele a középkorban, és Amerikába is magukkal cipelték a hódítók és telepesek. Ma pedig sütjük, karamellizáljuk, savanyítjuk, grillezzük, és általában mindenhogy esszük. Ha akarjuk, hagymát eszünk hagymával.
Csakhogy sajnos minden egyes falat hagymáért a könnyeivel fizet valaki - ezt az árat a hagyma istene hajtja be mindazért a sok jóért, amit nekünk adott. A legtöbben, amint megragadjuk a kést, hogy felvágjunk egy hagymát, sírásban törünk ki, mint egy baba.

Fotó: Shutterstock
Persze, mi már tudjuk a tuti megoldást, a cikk végén olvashatod is, a Mental Floss cikkéből pedig azt tudhatjuk meg, hogy végül is miért csípi vágáskor a szemet annyira a vöröshagyma, és miért nem csípi például a zöldhagyma?
A neve: syn-propanethial-S-oxid
Amikor felvágjuk a hagymát, értelemszerűen megsérülnek a sejtjei, és kibocsátanak magukból egy csomó dolgot, mint például allináz enzimet, vagy a szulfoxid nevű aminosavat. A hagyma enzimei reakcióba lépnek az aminosavakkal, amiből szulfinsav lesz.
A szulfinsav spontán átalakul tioszulfináttá, meg még egy csomó más anyaggá, aminek a nevével most senkit sem fárasztanánk, lényeg, hogy ezek az anyagok bekerülnek a levegőbe, és amikor elérik a szemet, akkor extrém módon ingerelni kezdik a szaruhártyát, ami ellen a szem könnyezéssel védekezik.
A szem az ingerlésre automatikusan pislogni és könnyezni kezd, így próbálja meg eltávolítani, kimosni a belekerült irritáló anyagokat. Lehetőleg ne kezdd el dörzsölni a szemed hagymás, sem tiszta kézzel, mert csak rosszabb lesz. A könny és a pislogás elvégzi a dolgát.
Ez a syn-propanethial-S-oxid nevű anyag (na, csak leírtam a nevét) egy elég ütős dolog, mindössze harminc másodpercre van szüksége, hogy elintézze a sminkünket.
Mi van a rokonsággal?
Mármint a vöröshagyma rokonságával, nem a miénkkel. Olyanokkal, mint a zöldhagyma, a póré, a fokhagyma, vagy a salotta? Nos, ezekben is termelődik szulfinsav, viszont kevesebb, vagy egyáltalán nincs bennük LF-szintáz enzim, és nem termelődik a könnyezésért bűnös syn-propanethial-S-oxid.
Mit tehetünk?
Szuper hasznos videónkban mi már megtaláltuk a tuti megoldást. Eszerint az egyes számú, és mindent vivő, bár sajnos bizonyos okok miatt sokaknak kivitelezhetetlen megoldás a kontaktlencse.
Ha nincs kontaktlencséd, akkor esetleg felveheted az úszó-, vagy búvárszemüveged. A sima szemüveg semmit sem ér (habár lehet, hogy jobban látod benne a hagymát, így gyorsabban végzel, az is valami).
Tesztünk szerint az is működik, ha vizet veszünk a szánkba a hagymavágás idejére, próbáld ki, hátha neked is beválik.
Az abszolút alap pedig az éles kés. Ha a nagymamád kiskésével próbálod nyiszálni a hagymát, biztos, hogy két vállra fektetnek a szemgyilkos enzimek, ellenben, ha van jó technikád, és hozzá pengeéles séfkésed, akkor végezhetsz is a hagymavágással az alatt a harminc másodperc alatt, amíg materializálódik, és elér a szemedig az irritáló enzim.