Gyulladáscsökkentő és baktériumölő: a fahéj nem csak finom
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Különleges aromája semmivel sem téveszthető össze, az alma legjobb barátja, illatában meghitt karácsonyi emlékeket idéz az ősi fűszer. Sokan csak hűvös időben használják, pedig a fahéj az év minden szakában fogyasztható, ráadásul még az egészségünknek is jót tesz.
A fahéjra sokan fűszerként gondolunk, ami a nagyiféle almás pitében kötelező résztvevő, csodás az illata, rendkívüli íze miatt kompótok, édes levesek, desszertek, forralt borok nélkülözhetetlen hozzávalója, de különleges pácokba is megéri belecsempészni. A fahéjat egészben és őrölve is beszerezhetjük, fűszeres kredencünkben sokáig eltartható, de azért vigyázzunk, mert előfordul, hogyha nagyon sokáig tároljuk, fás lesz.
A fahéj a „fa héja”, vadon is termő, trópusi fák ágainak lefejtett, sötétbarna kérgéből készül. Két fajtája van, Európában főleg a ceyloni fa kérgét használjuk, ami ízben enyhének számít, a másik fajta, a kasszia sokkal intenzívebb aromájú.
Fűszer- vagy gyógynövény?
Sokunk számára fűszer, de a fahéj fontos jótékony hatásokkal bír. Amerikai kutatások szerint a fahéjban található aldehid segít a vércukorszint optimalizálásában. A vizsgálatok során kiderült, hogy a fahéj hatására csökken az éhgyomori vércukorszint, javul a szervezet inzulinválasza, éppen ezért a diabéteszben szenvedők számára segítség lehet.
Mire jó még?
Mértékletes fogyasztása emésztési panaszok kezelésére is gyógyír lehet. Indiában teát készítenek a fahéjból, ami segíti az egészséges emésztést. A fahéjban lévő nyálka- és cseranyagoknak és illóolajnak köszönhetően a gyomor-béltraktus működését is serkenti. A felfúvódás gyorsabban szűnik meg, hatásos hányinger ellen vagy bármilyen más gyomorbántalomra.
Fahéjteát különböző alapanyagokkal párosítva bioboltokban találhatunk, de otthon is elő tudjuk állítani fahéjrúdból vagy őrölt változatból. Egy adaghoz egy rudat használjunk, amit egy bögre forró vízzel forraljunk össze. Őrölve ugyanígy készül, csak akkor egy teáskanálnyival dolgozzunk. Fahéjteát diétázók is bátran ihatnak, hiszen szerény kalóriatartalmú, ráadásul gyorsítja az anyagcserét, fokozza a vérkeringést, így enyhe zsírégető hatással bír.
Gyulladáscsökkentő, baktérium- és gombaölő
A fahéj kérgében három illóanyag-komponens található, melyeknek komoly egészségügyi hatásai ismertek: ez a fahéjaldehid, a cinnamil-acetát és a fahéjalkohol, ezeknek köszönhetően gyulladáscsökkentő hatással bír a fűszer.
Sokan nem is gondolnák, hogy a kedvelt fűszer gombás fertőzések ellen is bevethető, pedig gondoljunk csak bele, hogy mennyi olyan gyógynövényes szájápolási terméket találhatunk, melyekben fahéjkivonat van. A fahéj elpusztítja az ínygyulladásért és a kellemetlen szájszagért felelős kórokozókat is.
Memóriajavító
A fahéj jót tesz az agyműködésnek, képes stimulálni a gondolkodást, javítja a memóriát, lassítja a szellemi öregedést.
Még a kedvünkre is jó hatással van
Fogyasztva vagy csak az illatát érezve azt tapasztalhatjuk, hogy jobb lesz tőle a kedvünk. Nem csak hangulatjavító, afrodiziákumként is számontartják, ezt a hatást az illatával éri el.
Csak óvatosan!
Az illatos fűszer finom és egészséges, de nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását, mivel kumarint tartalmaz. A kumarin természetes aromaanyag, ami megtalálható néhány növényben, de a legmagasabb arányban a fahéjban van jelen. A kumarin egészségkárosító hatása bizonyított, nagyobb mennyiségben károsítja a májat, súlyosabb esetben májgyulladáshoz vezet és sárgaság is kialakulhat.
Túladagolásától nem kell tartanunk, mert erős íze miatt nem lennénk képesek akkora mennyiségben elfogyasztani sem magában, sem ételeken.
Gyermekeknél érdemes figyelni, mennyit falatoznak fahéjas termékekből, szinte minden nekik gyártott csemegébe belekerül, péksüteménybe vagy gabonapehelybe. Az Európai Élelmiszerbiztonság Hatósága 2008-ban megerősítette, hogy a megengedett mennyiség testtömeg-kilogrammonként 0,1 mg.
Fotó: Getty Images