Védi a szívedet, és omega-3 zsírsavakban is gazdag – A fenyőmag pirítva még finomabb
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
Salátára szórva is nagyon finom, meg is piríthatod vagy őrölheted, de még nyersen is eheted ezeket a kis vajas ízű magvakat, amelyekkel még az egészségedet is támogatod.
A különböző olajos magvak egészségre gyakorolt hatásáról már sokat írtunk, érdemes ezeket gyakran fogyasztanod. A lenmag gazdag magnéziumban, káliumban, kalciumban, vasban, cinkben és omega-3 zsírsavban. A tökmag kiegyensúlyozza a koleszterinszintet, javítja a keringést, bővelkedik antioxidánsokban. A rostdús chiamagban teljes értékű fehérjék vannak, tele van antioxidánssal és ásványi anyaggal, a benne levő rostok támogatják az anyagcsere-folyamatokat és tisztítják a beleket.
Ebbe a zabpelyhes kenyérbe belesütheted szinte az összes egészséges magot, a végeredmény pedig laktató és rostgazdag lesz. Az olajos magvak a diétádban is segíthetnek, itt olvashatsz róluk, hogyan.
A fenyőmagot, amelynek a színe a napraforgómaghoz hasonló, de annál nagyobb, az olasz és az ázsiai konyha használja előszeretettel, valamint ez a pesto egyik fő alkotóeleme is. Ha enyhén megpirítod, sokkal karakteresebb íze lesz, de a pestóba nyersen teszik. Sajnos a fenyőmag nem tartozik a legolcsóbb magvak közé, mert kézzel szedik ki őket a tobozokból, időigényes a begyűjtésük. Azokat a magokat, amelyek nem jönnek ki ezzel a módszerrel, kemencébe téve pattogtatják ki, törik fel, majd leforrázzák.
Többféle fenyőtípus magja ehető, itthon kétfélét találsz a boltokban. A ducibb, szögletesebb az ázsiai fenyőmag, valamint kapható a mediterrán területeken élő európai mandulafenyő magja is.
Védi a szívedet és az agyadat
Bár a kalóriatartalma és a zsírtartalma magas, telítetlen zsírokat tartalmaz, amelyek csökkentik a vér rossz koleszterinszintjét. Az agyad egészségét is védi a fenyőmag, mert omega-3 is található benne, bár csak ezzel nem tudnád fedezni a napi szükségleteidet. A fenyőmag javíthatja az inzulinérzékenységet és az éhomi vércukorszintértékeket.
Ezenkívül sok benne az antioxidáns és az E-vitamin. Ez utóbbi segít megszabadulni a szervezetben lerakódott salakanyagoktól. Magas a kalcium- és a magnéziumtartalma is. A-, B1- és B2-vitamin is található benne.
Gyorsan romlik
A fenyőmag sajnos nagyon gyorsan romlik, pontosabban avasodik. Száraz, hűvös helyen egy hónapig tarthatod el, de mélyhűtőben néhány hónapig friss marad. A legjobb, ha mézbe téve tartósítod, úgy sokáig eláll. Érdekesség, hogy a fenyőmagot már az ókorban, sőt az őskorban is fogyasztották.
Fotók: Getty Images